Píšete nám: Festivalový pozdrav FS VÁH z Olsztynu

708

Malé vystúpenia doma i veľké medzinárodné festivaly sú súčasťou života folkloristov. Sú odmenou za čas strávený na tréningoch, v nekonečnom drilovaní každého kroku. Tohtoročnou odmenou pre nás je medzinárodný folklórny festival v Olsztyne v Poľsku. Mesto jazier, mesto bohatej historie, ku ktorej patrí Mikuláš Koperník a tiež mesto s veľkým medzinárodným festivalom, na ktorom nemôže chýbať ani folklórny súbor Váh.

Týždňový zájazd začal zdolaním 710 kilometrov, v príjemnej atmosfére so spevom a hudbou, o to viac sme sa tešili na javiská a divákov. Stretli sa tu súbory skoro zo všetkých kútov sveta. Brazília, Costa Rica, Mexiko, Bielorusko, Srbsko, Thajsko a iné. Prvý deň sme sa prešli v krojovanom sprievode so všetkými účastníkmi historickým jadrom mesta. Hlasitá srbská dychová hudba pred nami a dychová hudba Švajčiarov nám nedovolili sa v plnom rozsahu prejaviť. O to viac sme sa sústredili na krátke reprezentačné vystúpenie, kde sme medzi toľkými exotickými súbormi pôsobili exoticky my. Už druhý deň sme sa predstavili hodinovým programom, kde si svoju premiéru užili naši mladí tanečníci Aďa s Jozefom. Veľké javisko sme zaplnili tancami a piesňami z nášho regiónu. Aj tu sme si uvědomili, ako sú naše kroje bohato zdobené – náročnou výšivkou. Potlesk poľského obecenstva a povinnosť prezentovať Slovensko v najlepšom svetle vytvorili v nás pocit zodpovednosti a pravú, napätím nabitú atmosféru vystúpenia. Takýchto bolo viacero a každé sme ukočili prídavkami čardášu z Kostelca. Postarané bolo o nás dobre, na hlad sme sa nemohli sťažovať a o večernú zábavu sme sa postarali aj iným súborom.

Zúčastniť sa medzinárodného festivalu nie je vôbec lacnou záležitosťou. Aj pri velkorysej podpore našej činnosti zo strany Domu kultúry v Púchove  je potrebná podpora z iných zdrojov. Na nové čižmy prispel Trenčiansky samosprávny kraj,  červenokamenské kroje a iné sa nám podarilo zabezpečiť aj vďaka dotácii Ministerstva kultúry SR. Cestu na medzinárodný festival do polského Olsztynu, cestovné vaky na kroje a sčasti tiež čižmy, ktoré boli asi najväčším nákladom, nám veľkoryso finančne podporila HANIL E-HWA Automotive Slovakia s.r.o. Všetkým sponzorom ďakujeme a veríme, že i v budúcnosti podporia našu snahu o šírenie našej ľudovej kultúry regiónu, ale aj dobrého mena Slovenska v zahraničí.  Ešte nás čakajú tri namáhavé dni vystúpení, výlet k jazerám a dlhá cesta domov. Fotografie z týchto dní nájdete aj na našom FB. Slnečný pozdrav z Poľska, z regiónu jazier zasielajú Vaši VÁHisti.
Richard Benech, umelecký vedúci FS Váh