Rodičia čítajú deťom

219

Marec je venovaný knihám. Inak tomu nebolo ani na ZŠ Mládežníckej. Počas celého mesiaca sa konalo množstvo aktivít (anketa o najobľúbenejšiu knihu, súťaž mladých spisovateľov, tvorba ilustrácií, návšteva kníhkupectva, rovesnícke čítanie…). Najväčší ohlas však zaznamenala akcia „Rodičia čítajú deťom“.

Mamičky a oteckovia najmenších žiakov prišli do školy, aby svojim ratolestiam prečítali peknú rozprávku, povesť, príbeh či básničku, podľa vlastného výberu. Vyskúšali si, aké je sedieť za katedrou, pochutnali si na dobrej kávičke, často priniesli žiakom malú maškrtu a prežili nezabudnuteľné chvíle so svojimi detičkami. Tie boli na svojich rodičov patričné hrdé, neraz si vypýtali aj prídavok, a tak museli čítať dlhšie.

Dnešné rodiny s deťmi majú oveľa viac možností ako využiť spolu voľný čas. Pribudli športoviská, parky, kúpaliská. V domácnostiach sa objavili počítače, internet, televízory s viacerými stanicami, elektronické hračky. Toto všetko je pre deti veľmi dôležité, sú technicky vyspelejšie, sebaistejšie, majú väčší rozhľad.

No mnohé môže ovplyvniť práve kniha a jej magické písmenká. Vďaka knihám nerozvíjame u našich detí len poznanie, ale aj city, empatiu a prežívanie reálneho sveta. Pri spoločnom čítaní rozprávok sa nám môže dieťa otvoriť a porozprávať nám o svojich radostiach a smútkoch. A na toto všetko potrebuje blízku osobu, najlepšie rodiča.

Všetkým rodičom ďakujeme za ochotu a účasť na tejto akcii, lebo škola nie je len o žiakoch a učiteľoch a tešíme sa na ďalšie pekné spoločné podujatia.

ZŠ Mládežnícka