Pohľady z neba majú za cieľ prispieť k rozvoju turizmu

216

Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu je potrebné na celom Slovensku, najmä v situácii, ktorej čelíme tieto mesiace. Považská Bystrica a jej okolie potrebuje svoje nádherné prírodné diela a tradičné remeslá pochádzajúce z čias 16. storočia predstaviť čo najväčšiemu počtu návštevníkov, a tak ich pozvať do tohto neobyčajného považského regiónu. K tomuto má prispieť aj pripravovaná kniha leteckých záberov s názvom Považská Bystrica a okolie z neba.

Realizátori leteckého fotografovania Slovensko z neba aktívne pracujú na zostavení tých najkrajších a najzaujímavejších záberov na mesto Považská Bystrica a jej najbližšie okolie. Vydaním ojedinelej publikácie chcú pomôcť rozvoju turizmu v našom kraji. „V súčasnosti čelíme negatívnym dopadom na cestovný ruch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Rozhodli sme sa pomôcť tomuto odvetviu vydaním fotoknihy, ktorá bude inšpiráciou pre naplánovanie si rodinného výletu či krátkeho pobytu so svojimi priateľmi v považskom regióne,“ spresňuje Andrea Farkašová, média manažérka vydavateľstva CBS.

V týchto dňoch pracujú na tom, aby moderná Považská Bystrica, ktorá sa začala intenzívne rozvíjať v časoch prvej Československej republiky, bola zviditeľnená netradičným spôsobom, a to z vtáčej perspektívy. „Toto mesto sa dlho volalo jednoducho Bystrica podľa tečúcej riečky. No keď sa časom zistilo, že na Slovensku je viacero Bystríc, každá dostala prívlastok. Túto nazvali Považská. V rozmachu cechov bola v slovenských dejinách veľmi výnimočným sídlom, pretože jedine tu sa v cechových štatútoch ako jazyk výlučne používala slovenčina. Dejiny mesta sú úzko spojené s Považským hradom, vtedy nazývaným ako Bystrický hrad. Najvýznamnejšie úlohy zohralo storočné vládnutie panstva rodu Podmanických,“ dodáva Andrea Farkašová.

K ďalším záberom v pripravovanej knihe nebudú chýbať prírodné diela Súľovské skaly, Manínska a Kostelecká tiesňava, ktoré sú predurčené na spoznávanie. „To čo je pre považský región veľmi vzácne je barokový kaštieľ premenený na hotel, renesančný kaštieľ v Jasenici, ako aj kaštieľ v Dolnom Lieskove, kalvária vyzerajúca z pohľadu vtákov ako zips a mohutná Manínska tiesňava či Kostelecká tiesňava chrániaca obec Záskalie. Pohľad na vodnú nádrž Nosice pripomína morskú zátoku,“ opisuje Andrea Farkašová. 

Ako sa zmienila, na tvorbe publikácie sa môže podieľať aj široká verejnosť. „Každý kto má záujem, nás môže kontaktovať za účelom upriamenia pozornosti na jedinečné miesto či pútavú atrakciu vo svojom okolí. Budeme vďační za každý tip a podnetný nápad pre tvorbu tejto publikácie. Priestor pre prezentáciu poskytujeme samosprávam, spoločnostiam a zariadeniam cestovného ruchu, ktorým dávame možnosť zviditeľniť sa a pridať im tak vyššiu hodnotu. Pohľad na Považskú Bystricu a jej okolie vám prinesieme netradičnou formou, a to z vtáčej perspektívy. Kniha tak čitateľovi prinesie mnoho inšpirácií a námetov, kde stráviť voľné chvíle so svojou rodinou a tip na to, čo spoznať v tomto kraji. Navyše sa kniha dostane rozvetvenou distribúciou k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice,“ dodáva Andrea Farkašová.

Možnosť zapojiť sa do projektu môžete avízovať regionálnej projektovej manažérke Ing. Petre Beňovej na telefónnom čísle 0904 543 587 či na emaile benova@cbs.sk. Poskytne viac informácií, prípadne zodpovie bližšie otázky k možnosti prezentovaniu sa.

Zdroj: CBS spol, s.r.o.