Polícia informuje

300

Mestskí policajti v Púchove po novom aj na bicykloch
Mestská polícia v Púchove nedávno zakúpila dva služobné horské bicykle. V piatok 17. júna 2022 ich mestskí policajti prvýkrát použili pri svojej hliadkovej činnosti. Okrem dvoch bicyklov bolo potrebné pre šesť policajtov, ktorí sa budú na bicykloch v službe striedať, zakúpiť aj výstroj – prilby, rukavice, okuliare, krátke nohavice a tričko. Podľa vyjadrenia náčelníka mestskej polície Mária Martinku budú bicykle využívané v prípade dobrého počasia od jari do jesene najmenej jedenkrát do týždňa. Pre Púchovské noviny Mário Martinko uviedol, že podľa informácií z miest, kde sa cyklistické policajné hliadky zaviedli už skôr, mali pozitívny ohlas u obyvateľov. Viaceré priestupky, ako napríklad používanie bicyklov a kolobežiek na chodníkoch, jazda v protismere alebo na pešej zóne, sa dajú policajnou cyklohliadkou riešiť efektívnejšie, ako pri použití motorového vozidla.

Chlapci odtrhli z automobilu evidenčné číslo
Hliadka mestskej polície preverovala telefonické oznámenie, podľa ktorého neznámi chlapci na bicykloch na Pribinovej ulici buchli do osobného motorového vozidla a odrazili z neho evidenčné číslo. To mali následne odhodiť na trávnik neďaleko automobilu. Po príchode hliadky na miesto bolo zistené, že zo zaparkovaného vozidla na parkovisku pri zastávke MHD pri ZŠ Gorazdova bolo odrazené evidenčné číslo spolu s plastovou podložkou a následne odhodené na uvedené miesto, pričom k ďalšiemu poškodeniu vozidla nedošlo. O prípade mestskí policajti informovali štátnych policajtov, ktorí o odtrhnutí značky informovali majiteľa vozidla. Ten si v prítomnosti policajtov prevzal evidenčné číslo spolu s podložkou a skontroloval si vozidlo.

Mladá žena skončila v nemocnici
Krátko pred siedmou hodinou ráno prišla na oddelenie mestskej polície mladá žena z Púchova s tým, že niekde v Zbore stratila mobilný telefón. Žena javila známky požitia omamných látok a náhle jej prišlo nevoľno. Mestskí policajti privolali zdravotných záchranárov. Keďže žena nespolupracovala s posádkou rýchlej zdravotnej pomoci, bolo nutné ju previezť na ošetrenie do považskobystrickej nemocnice. Na miesto privolali aj hliadku Obvodného oddelenie Policajného zboru v Púchove, ktorá asistovala zdravotným záchranárom pri prevoze ženy do nemocnice.

Pokuta za hlasnú hudbu
O pol jedenástej v noci prijali na oddelenie mestskej polície telefonické oznámenie, podľa ktorého ruší nočný pokoj na Ulici 1.mája hlasná reprodukovaná hudba z jedného z púchovských pohostinstiev. Hliadka mestskej polície zistila, že oznámenie sa zakladá na pravde, majiteľovi pohostinstva udelili mestskí policajti blokovú pokutu.

Obišla bez pokuty
Hliadka mestskej polície zasahovala na základe telefonického oznámenia na Chmelinci, kde sa voľne pohyboval pes. Hliadka na mieste našla a odchytila fenu. Bola začipovaná, a tak mestskí policajti zistili majiteľku. Tá si psa prevzala na mieste odchytu. Priestupok proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta vyriešili mestskí policajti napomenutím.

Zahatala cestu z garáže
Púchovskí mestskí policajti preverovali telefonické oznámenie, podľa ktorého neznáme vozidlo blokovalo na Streženickej ceste výjazd z garáže autoservisu. Prostredníctvom Obvodného oddelenia PZ zistili majiteľku vozidla s považskobystrickým evidenčným číslom. Hliadka mestskej vyriešila priestupok napomenutím.

Sila médií
Na vchodových dverách oddelenia mestskej polície nechal neznámy nálezca zavesený zväzok kľúčov rôznych značiek a veľkosti. Mestskí policajti informovali o náleze prostredníctvom médií. Majiteľ si prišiel po kľúče po troch hodinách.

Za prvých päť mesiacov tohto roka si cesty Púchovského okresu vyžiadali jedinú obeť
V Púchovskom okrese sa v prvých piatich mesiacoch tohto roka stalo 27 dopravných nehôd, čo je o jednu viac, ako v rovnakom období minulého roku. Dopravné nehody na cestách Púchovského okresu si za päť mesiacov tohto roka vyžiadali jednu obeť, čo je rovnaký počet, ako v porovnateľnom období roku 2021. Ťažké zranenia utrpelo v rovnakom období šesť osôb (medziročný nárast o dve). Ľahké zranenia utrpelo 14 osôb, čo je o deväť viac, ako v rovnakom období minulého roku. Až v šiestich prípadoch bol vinník dopravnej nehody v Púchovskom okrese pod vplyvom alkoholu. Ich počet medziročne stúpol o štyroch.
Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja sa stalo za prvých päť mesiacov tohto roka 418 dopravných nehôd, čo je o alarmujúcich 70 viac, ako v rovnakom obodbí roku 2021. Z toho s následkom na živote alebo zdraví bolo 155 dopravných nehôd (medziročný nárast o 49). Pri dopravných nehodách bolo 10 osôb usmrtených (medziročný nárast o 4), 28 osôb bolo ťažko zranených (+10) a 168 osôb ľahko zranených (+61).
Najviac dopravných nehôd sa od januára do konca mája stalo v Trenčianskom samosprávnom kraji v okrese Prievidza (138), najmenej v okrese Myjava (16). Za prvých päť mesiacov sa pod vznik dopravných nehôd v Trenčianskom samosprávnom kraji až v 58 prípadoch podpísal alkohol. Je to o 12 prípadov viac, ako
v rovnakom období minulého roku. Najviac účastníkov cestnej premávky zavinilo dopravné nehody pod vplyvom alkoholu v okrese Prievidza (17), najmenej v okrese Myjava (1).
Z pohľadu dní v týždni bolo za obdobie od 1. 1. 2022 do 31. 5. 2022 najviac dopravných nehôd zaznamenaných v sobotu (71 dopravných nehôd, +26), v stredu (68 dopravných nehôd, +16)
a v pondelok (66 dopravných nehôd, +4). V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 bol zaznamenaný nárast počtu dopravných nehôd v každý deň v týždni okrem piatku (-10). Najväčší nárast počtu dopravných nehôd bol zaznamenaný v sobotu (+26).
Z pohľadu zavinenia dopravných nehôd vyplýva, že za obdobie od 1. 1. 2022 do 31. 5. 2022 najviac dopravných nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel v počte 386 dopravných nehôd (+72). Vodičmi nemotorového vozidla bolo zavinených 14 dopravných nehôd (+2), z toho deťmi 4 dopravné nehody (+2). Chodcami boli zavinené 4 dopravné nehody (-1), z toho deťmi 2 dopravné nehody (-1).
Z pohľadu druhu nehody došlo k 29 dopravným nehodám, pri ktorých došlo k zrážke s chodcom (+13) a k 23 dopravným nehodám, pri ktorých došlo k zrážke s cyklistom (+8).

MsP Púchov, KR PZ Trenčín, foto: Slavomír Flimmel