Polícia je pripravená na letnú dovolenkovú sezónu

121

S cieľom znižovať nehodovosť a ochrániť životy, zdravie či majetok obyvateľov a návštevníkov našej krajiny pripravila polícia počas letnej turistickej sezóny viacero opatrení. Okrem dopravných policajtov sa do nich zapoja aj ďalšie zložky: poriadkoví a železniční policajti a tiež dobrovoľní strážcovia poriadku na celom Slovensku

Plány polície počas letnej turistickej sezóny

Počas celého leta bude preventívne viac policajtov najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré hygienici povolili, tiež v okolí kúpalísk, priechodov pre chodcov, zastávok hromadnej dopravy, železničných staníc, detských ihrísk, parkov i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb.

Policajti budú intenzívne sledovať dianie na motocyklových zrazoch a spolupracovať aj s organizátormi. Kontroly budú zamerané na najčastejšie príčiny dopravných nehôd s motocyklistami, najmä na spôsob a rýchlosť jazdy, povinnosti vodiča a bezpečnostné prvky.

Keďže zámerom polície nie je vyberanie pokút, ale ide naozaj o zvýšenie bezpečnosti, policajti budú kontrolovať aj správnosť a úplnosť dočasných a prenosných značiek. Rovnako prejazdnosť a plynulosť na diaľniciach a rýchlostných cestách v súvislosti s výstavbou, opravou a rekonštrukciou ciest. V prípade zistenia nedostatkov upozornia správcov ciest, aby chyby odstránili.

Na základe dlhodobých analýz policajti dohliadnu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada. Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom a chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia.

Okrem toho policajti budú kontrolovať aj oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín. A taktiež dodržiavanie odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID 19.

Vodiči – pozor na rýchlosť, nepite a pri šoférovaní netelefonujte

Medzi najčastejšie priestupky, ktorých sa dopúšťajú vodiči, patrí porušenie povinností vodiča. Pre vysvetlenie, do tejto kategórie zaraďujeme napríklad nedanie prednosti chodcom, nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke.

Ďalej je to nesprávny spôsob jazdy a na tretej priečke v rebríčku top priestupkov je nedodržanie predpísaných rýchlostí. Čo sa týka dodržiavania rýchlosti, okrem možnosti, že vás policajt zastaví na mieste a vyrieši priestupok v blokovom konaní, môže využiť aj tzv. inštitút objektívnej zodpovednosti. To znamená, že policajti vás nezastavia, ale nasnímajú vás radary a pokutu vám doručia poštou. Takže odporúčame mať nohu na plyne pod kontrolou.

Ďalšie nepekné fenomény sú telefonovanie za volantom a alkohol, ich následky za volantom bývajú fatálne. Policajti sa na ne preto veľmi intenzívne zamerajú.

Polícia vám praje príjemné leto, dávajte na seba pozor, jazdite bezpečne, aby ste nedopadli ako vodiči v galérii našich odstrašujúcich fotografií:

A nezabúdajte: ak budete dodržiavať všetky pravidlá a predpisy, pokutu nedostanete.

Zdroj: minv.sk