Slovenský paralympijský výbor (SPV) a Nadácia Allianz pripravili na letné mesiace tretie pokračovanie kampane „Prevencia má cenu zlata“. Mottom tohtoročnej je „V rukách máte viac než volant“ a má všetkých motoristov, najmä pred cestami za dovolenkou upozorniť, že na ceste nie sú sami a v rukách majú životy a zdravie aj ďalších účastníkov cestnej premávky.
Prvá zo série kampaní sa v roku 2022 venovala skokom do vody. S mottom „Od zábavy k úrazu je na skok“ upozorňovala na riziká a následky neuvážených skokov do vody na neznámych a neprebádaných miestach. Hlavné posolstvo v nej predniesli paralympijskí športovci, ktorí už následky takéhoto skoku nesú so sebou na celý život – parastolný tenista Marián Kamien a parastrelec Radoslav Malenovský. Zo zdravotného hľadiska rozoberali následky odborníci na úrazovú problematiku – profesori Myrón Malý a Bruno Rudinský.
Tohtoročný tretí diel rozširuje tému bezpečnosti na cestách. Je postavený na životnom príbehu úspešného paracyklistu, trojnásobného zlatého paralympionika a svetového multišampióna Jozefa Metelku, ktorý po havárii na motocykli musel postúpiť amputáciu dolnej končatiny. Po svojich skúsenostiach a po tom, čím si prešiel, vyzýva k opatrnosti a rešpektu. Pri každej činnosti, ale najmä na cestách. „Viem, že to môže vyzerať tak, že stále pokúšam osud, ale ja naozaj nemám strach. So strachom sa musíte naučiť pracovať. Cítiť zbytočne veľký strach nie je správne. Je však správne cítiť rešpekt. Ja mám rešpekt pri všetkom, čo robím. Na motorke, na koni, na bicykli, všade. Chcel by som, aby bolo viac rešpektu aj na cestách medzi vodičmi, motorkármi a cyklistami. Aby sa nestávalo toľko zbytočných nehôd s vážnymi následkami,“ apeluje na účastníkov cestnej premávky a zároveň dodáva: „Myslím si, že veľakrát zabúdame na tie obyčajné veci ako slnko, voda, a podobne. Zabúdame aj na to, že voľnosť, ktorú máme, je vlastne niečo vzácne. Že to nie je naše právo, je to výsada. Začal som si uvedomovať, o koľko vecí môžem len tak v okamihu prísť. O čo všetko som mohol prísť aj ja. A aj to, o čo som vlastne prišiel.“
Správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová konštatuje: „Hlavne by som odporučila vodičom predvídať, byť zodpovednými a dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Keď ich budeme dodržiavať všetci a nebudeme bezhlavo jazdiť, dodržiavať rýchlosť, bezpečnú vzdialenosť pri obiehaní cyklistu na vozovke, všetci bezpečne dôjdeme tam, kam chceme.“
Zároveň sa vyjadrila aj k samotnej preventívnej kampani a otázke, prečo ju poisťovňa robí práve s paralympionikmi. „Preventívna kampaň počas predošlých dvoch rokov mala veľký úspech. Odborníci aj verejnosť ocenili už samotný fakt, že prevencii sa venujú poisťovňa a SPV, pretože táto problematika nie je často témou reklamných kampaní. A oslovuje v nej hlavne ten osobný príbeh, ktorý sa skrýva za každým parašportovcom. Ako tvár tohtoročnej kampane sme vybrali úspešného a pozitívne naladeného športovca Jozefa Metelku, ktorý má zo života a svojich športových úspechov veľkú radosť. Takže sa tešíme, že jeho príbeh bude motiváciou pre ostatných a budú si dávať pozor, aby sa neocitli v nepríjemnej situácii, ktorú by museli v budúcnosti náročne kompenzovať“.
„Som veľmi rád, že spoločná preventívna kampaň s Nadáciou Allianz má už svoj tretí diel v podobe úspešného príbehu Jozefa Metelku. Príbehy slovenských paralympionikov nie sú vymyslené, naopak napísal ich sám život. A SPV nie je inštitúciou, ktorá by bola len na papieri, ale je poskladaná práve z takýchto silných životných príbehov. Veľmi sa preto teším, že táto kampaň dostáva svoje tretie pokračovanie, nakoľko prevencia nemá cenu zlata len v nejakom sloganovom vyjadrení, ale v reálnom živote. A práve príbehy našich paralympionikov sú pre všetkých tou správnou motiváciou,“ zdôraznil predseda SPV Ján Riapoš.
Poisťovňa Allianz doplnila zo svojich záznamov aj niekoľko čísel, ktoré sa týkajú poistných udalostí na cestách. Napríklad počas jazdy v Rakúsku motorista narazil ľavou prednou časťou vozidla do chodkyne, ktorá pri kolízií utrpela priamy zásah. Allianz – Slovenská poisťovňa poškodenej vyplatila viac ako 506-tisíc eur. V inom prípade šofér v okrese Spišská Nová Ves zrazil chodca, ktorý nehodu neprežil. Pozostalým vyplatil Allianz viac ako 250-tisíc eur. V Bratislave vodičovi do jazdnej dráhy vbehli dvaja chodci, ktorí utrpeli zranenia, za ktoré Allianz vyplatil 180-tisíc eur. Takýchto poistných udalostí, pri ktorých dôjde k zrážke vozidla s chodcom alebo cyklistom, rieši Allianz ročne približne dve stovky. Minulý rok za ne najväčšia poisťovňa vyplatila viac ako milión eur. Rok predtým to bolo dokonca 1,7 milióna eur.
Preventívna kampaň odštartuje na komunikačných kanáloch SPV – www.paralympic.sk a sociálnych sieťach. Následne aj vo forme televíznej, rozhlasovej a printovej kampane. Cez osobu Jozefa Metelku ju tvorcovia prepájajú aj s nadchádzajúcimi paralympijskými hrami v Paríži, kde má veľkú šancu na ďalší športový úspech.
Slovenský paralympijský výbor, Nadácia Allianz