Pri základnej umeleckej škole pribudli dve sochy

497

Vo štvrtok 23. augusta pracovníci PTSM, s.r.o. nainštalovali k doterajším dvom sochám púchovského sochára Jaroslava Martiša ďalšie dve dubové sochy.

Inšpiráciou ku vzniku sochárskej kompozície hudobníkov bola pozitívna reakcia priateľov – výtvarníkov na bezprostredné vystúpenie detského súboru Lachovček počas vernisáže zorganizovanej ART Belušské Slatiny.

Spočiatku iba sen, dnes realita

V roku 2016 vznikla samostatná socha Dievča s kontrabasom, o rok neskôr sa k nej pridala cimbalistka a v auguste tohto leta ich doplnili huslista s harmonikárom. Sochy sú vyrezané z dubového dreva, ktoré pochádza symbolicky z lesa Lachovec, ošetrené sú tungovým olejom a natreté lazúrou, ktoré ich chránia pred UV žiarením.

Vznik diela nám pomôže objasniť tvorca, v tomto prípade miestny rodák Jaroslav Martiš, ktorý opisuje proces tvorby nasledujúco:
„Dievča s kontrabasom pôsobí najabstraktnejšie. Pri jeho tvorbe som veľmi neveril v realizáciu celého projektu, skôr som uvažoval o sólo soche, preto môže pôsobiť abstraktnejšie ako ostatní hudobníci. Cimbalistka, pri ktorej som použil kombináciu dreva s kovom, oživila nádej v komplexnejší projekt ľudovej muziky. Pôvodne päťčlenná zostava mala byť rozmiestnená na oboch stranách námestia, nakoniec som však dal prednosť kvartetu. Umožnilo mi to rýchlejšie kompozíciu dokončiť a nechalo viac vyniknúť jednotlivé časti. K dievčaťu s kontrabasom a cimbalistke pribudli husľový primáš a harmonikový virtuóz.
Inšpiráciou boli osobnosti púchovskej ľudovej muziky, ktorým som sa cielenými detailmi snažil priblížiť. Napriek tomu, že posledné dve sochy sú ladené viac realistickejšie, ponechal som u nich priestor na obdiv k úžasnej farebnosti a kresbe dubového dreva. Mojou snahou bolo predĺžiť jeho život a zároveň neubrať umeleckým zobrazením na prirodzenosti a kráse, ktoré drevo vyžaruje. Pevne verím, že mesto nájde spôsob, ako túto krásu zvýrazniť aj v noci pomocou vhodného osvetlenia.“

Ukončením cyklu hudobníkov, ktorým predchádzala realizácia patrónky mesta Púchov Sv. Margity v parku pri Župnom dome a Múzy večnosti z pieskovca, ktorú daroval sochár Púchovskému divadlu, sa plány Jaroslava Martiša nekončia. Veľká socha a kameň – to je kombinácia, ktorej sa chce venovať v budúcnosti v spolupráci s mestom Púchov alebo iným potenciálnym investorom.

Text: Eva Zábrodská
Foto: Slavomír Flimmel