Prinavrátiť športu v Púchove stratené pozície

1361

Gólmi z pozície zakončovateľa rozhodoval zápasy, rozhodnutiami z pozície konateľa riadi chod MŠK Púchov. Futbalový svetobežník Ľubomír Luhový.

 

S akou víziou ste nastúpili na miesto konateľa MŠK Púchov?

Keď som dostal prvú informáciu, že sa otvára možnosť uchádzať sa o pozíciu konateľa  MŠK Púchov, neváhal som ani sekundu. Okamžite ma zaujala možnosť zúročiť svoje skúsenosti z oblasti športu a jeho štruktúr.

Všeobecným cieľom a zároveň veľkou osobnou výzvou pre mňa je posunúť šport v Púchove kvalitatívne vyššie. Jednou z hlavných podmienok, aby akýkoľvek športový klub fungoval efektívne a zmysluplne, je obsadenie manažérskych a trénerských pozícií ľuďmi s aktívnou športovou minulosťou a odbornými znalosťami v oblasti plánovania, metodiky a koncepcie rozvoja klubu, družstiev a jednotlivcov.

Keďže MŠK momentálne nemá k dispozícii vlastnú športovú halu a telocvične na zimnú prípravu pre hokejistov a futbalistov, bolo mojou víziou zapracovať v tomto smere aj na spolupráci so súkromnými subjektmi v meste.

 

Čo sa od Vášho nástupu do funkcie podarilo na MŠK zrealizovať?

Futbalovú mládež sme rozšírili o kategóriu šesť až osem ročných a obnovili sme naštrbené vzťahy s okolitými obcami na poli výmeny hráčov. Pridaná hodnota MŠK Púchov pre talentovanú mládež je totiž v tom, že v porovnaní s okolitými obcami ponúkame kvalitnejšie zázemie, tréningy a vyššie súťaže, kde môžu mladí športovci výraznejšie napredovať.

Mládežnícke futbalové mužstvá sme doplnili o nových trénerov s najvyššou „A“ trénerskou licenciou. Tlačili sme na skvalitnenie tréningového procesu, čoho výsledkom je, že za uplynulý polrok si ďalší štyria naši tréneri zvýšili svoju odbornosť z „C“ na „B“ licenciu.

V rámci hokejovej divízie sa nám podarilo získať dve mandátne miesta, čo znamená, že dvaja naši mládežnícki tréneri sú platení Slovenským zväzom ľadového hokeja. Pri futbale sme už takéto miesto mali a podarilo sa nám získať ďalšie. Kase MŠK sme teda odľahčili o tri platové položky.

Ohľadom zimnej prípravy našich športovcov sme sa dohodli na prenájme priestorov s STC Púchov a oproti minulosti sme dostali priestor aj vo volejbalovej športovej hale.

V neposlednom rade treba podotknúť, že sa podaril prechod futbalových družstiev pod MŠK Púchov. Som hrdý na to, že hokej aj futbal organizačne zvládame v čo do početnosti rovnakom zložení ako za minulej éry.

 

Tak ako mnohí, aj Ľubomír Luhový vďačí za svoj športový rast viacerým trénerom, učiteľom a funkcionárom, ktorí výrazne prispeli k rozvoju športu v meste Púchov: „Či už to bol prvý tréner môjho ročníka Jozef Bielik, alebo páni Jozefovič, Burian, Kračunik, Richtárik, Vlado Švec, Vavro Slovák, bývalí funkcionári p. Hyžák, p. Bradáč a ďalší. Na roky pod ich vedením spomínam naozaj rád.“

 

Plánuje MŠK v budúcnosti zastrešiť aj iné športy okrem futbalu a hokeja?

Na území mesta a v jeho blízkom okolí funguje minimálne sedemnásť športových subjektov. Spolupracujeme napríklad s púchovskými krasokorčuliarskymi klubmi, ale aj inými subjektmi a organizáciami, ktorým prenajímame ľadovú plochu na tréningy. Sme však ochotní komunikovať aj s ďalšími organizáciami a zástupcami športov, ktoré nefungujú pod MŠK. Všetko je zatiaľ v štádiu rokovaní o sprístupnení športovísk a forme podpory týmto združeniam.

Pri tejto príležitosti by som chcel vyzdvihnúť aj spoluprácu s mestom a primátorom Henekom, ktorého slušnosť a pozitívny postoj k športu posúvajú veci k lepšiemu.

 

Ste spokojný so stavom infraštruktúry MŠK Púchov?

Areál MŠK Púchov je jedinečný vo svojej kompaktnosti. Sústreďuje priestory a ihriská na futbal, športy na ľade, halové a plavecké športy. Chýba nám však multifunkčná hracia plocha s kvalitným umelým povrchom, ktorú by v zime využívali futbalisti či hokejisti na suché tréningy. Nutná je tiež oprava zatekajúcej futbalovej tribúny, dlho sa neriešil stav spŕch, toaliet, umývadiel, šatní či vzduchotechnika na hokejovom štadióne. To sú priority. Čo sa priestorov pre širokú verejnosť týka, tak na krytej plavárni sú osadené nové protišmykové schody do teplého a studeného bazéna a v saune nové lavice. Netvrdím ale, že tým je rekonštrukcia týchto priestorov ukončená.

 

Ako sa zrodila vzájomná spolupráca medzi Vami a Ladislavom Loužeckým, Vašim konkurentom vo výberovom konaní o post konateľa MŠK?

Nie je tajomstvom, že s Láďom Loužeckým sa poznám od detstva, spoločne sme pôsobili v mládežníckych kategóriách futbalu. Viem, aké sú jeho charakterové vlastnosti a odborné znalosti. Takisto sú mi známe jeho bohaté skúsenosti v oblasti koncepcie rozvoja a výchovy mládeže. Som si istý, že na mieste manažéra futbalu je to ten správny človek.

 

Ľubomír Luhový, narodený 31.3. 1967 v Považskej Bystrici. Futbalovú kariéru začal v Púchove, odkiaľ ako osemnásťročný prestúpil do Interu Bratislava. Na Slovensku hral aj za Duklu Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Spartak Trnava či Artmediu Petržalka, vo Francúzsku za FC Martigues, v Japonsku za tím Urawa Red Diamonds a v Rakúsku za Grazer AK či Austriu Klagenfurt. Bol kráľom strelcov československej (1990) a slovenskej ligy (1998), v ktorej za svoju kariéru nastrieľal 108 gólov. Československo reprezentoval dvakrát, Slovensko deväťkrát.

Po skončení hráčskej kariéry trénoval Iskru Petržalka, Moldavu nad Bodvou, FC Nitra, ako tréner a projektový manažér viedol Inter Bratislava, bol tiež trénerom, športovým riaditeľom a podpredsedom FK Fotbal Třinec a FC Petržalka 1898.

-lef-