Projekt – Nenápadní hrdinovia

60

Žiačky CZŠ sv. Margity sa 15. novembra zúčastnili v poradí XI. slávnostnej konferencie projektu Nenápadní hrdinovia. Cieľom projektu je sprostredkovať študentom škôl stretnutie s tými, ktorí na vlastnej koži okúsili hrôzu komunistickej totality. Konferencia prebiehala v priestoroch Nadácie Polis v Žiline. Na konferencii bol pripravený bohatý program. Medzi jednotlivými účastníkmi bola aj europoslankyňa Mgr. Miriam Lexmann, predseda Konferencie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner a gestor celého projektu historik Mgr. František Neupauer PhD.

V projekte sa predstavili študenti stredných, ale aj základných škôl z Humenného, Prešova, Kežmarku, Žiliny, Púchova, Bratislavy a Varšavy. Svojimi prácami nám predstavili 18 osobností a ich silné životné príbehy z obdobia komunizmu. Našu CZŠ sv. Margity prezentovali žiačky 8. ročníka, Klárka Mošková a Sabínka Chovancová. Vo svojej práci spracovali životný príbeh osobnosti pána Miroslava Gavendu z Opatovej, ktorý bol počas komunizmu nevinne odsúdený a následne väznený. Žiačky mali pri svojej práci možnosť vyskúšať si, ako sa realizuje samostatný historický výskum. Vyžadovalo si to veľa času a húževnatosti, keďže bolo potrebné aj vycestovať a viesť rozhovory s blízkymi pána Miroslava Gavendu. Pri práci im bola nápomocná hlavne rodina a pani učiteľka Mgr. Iveta Jakúbková z CZŠ.

Ako samotné účastníčky povedali: „Bolo to často náročné, no vďaka projektu Nenápadní hrdinovia sme získali veľa nových poznatkov o minulom režime a stretli sme sa so vzácnymi ľuďmi“. Do života si hlavne nesieme odkaz pána Gavendu „Nikdy sa nevzdávať pri šírení dobra a využívať na to všetky dostupné prostriedky“. Ako odmenu za spracovanie témy, mali žiačky možnosť navštíviť mesto Jáchymov. Spája sa so smutným osudom tisícov politických väzňov, ktorí pracovali v uránových baniach a taktiež návštevu Prahy. Naše mladé študentky projekt zaujal, už teraz sa tešíme na ďalší, XII. ročník konferencie.

CZŠ sv. Margity v Púchove