Púchov v rebríčku transparentnosti predbehol 27 slovenských miest!

606

PN_Ranik_Lukas_webČastokrát počúvame, my poslanci, na mestskom zastupiteľstve od časti kolegov, takzvanej samozvanej opozície, akí sme netransparentní. Ako nové vedenie mesta Púchov koná netransparentne, ako to všetko robíme zle. Ale pozor! Samozrejme, na svoju stranu budú hovoriť v superlatívoch ako to v minulosti bolo všetko skvelé, ba dokonca famózne a určite transparentné! Chvalabohu existuje na Slovensku relevantná, uznávaná a celosvetovo pôsobiaca inštitúcia Transparency International. Na Slovensku má svoju pobočku a robí veľmi aktívnu a mravenčiu prácu. Hodnotí a odhaľuje korupciu. Spomeňme si len nedávno odhalené údajné predraženie galavečera ministerstva zahraničných vecí pri príležitosti predstavenia nášho loga predsedníctva v Európskej únii. Taktiež robí rebríčky otvorenosti a transparentnosti slovenských vyšších územných celkov t. j. našich krajov. A čo konkrétne nás zaujíma, hodnotí transparentnosť 100 najväčších slovenských miest. Hodnotenie sa uskutočňuje každé dva roky a pozostáva z rôznych ukazovateľov a kritérií, z ktorých každá samospráva môže získať určitý počet bodov v závislosti na jej otvorenosť a ransparentnosť. Celkovo merajú 96 indikátorov v 11 oblastiach. Tie pozostávajú z prístupu k informáciám, rozpočet a zmluvy, účasť verejnosti na rozhodovaní, predaj a prenájom majetku, verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb, dotácie a granty, byty a sociálne zariadenia, personálna politika, etika a konflikt záujmov, obecné podniky a investície a územné plánovanie a stavebný úrad. Keď sa pozrieme na hodnotenie nášho mesta v rebríčku 100 najväčších slovenských miest, v roku 2014 mu patrilo nelichotivé a nezávideniahodné 86. miesto! T. j. v otázke otvorenosti a transparentnosti podľa Transparency International Slovensko sme boli 14. najhoršie mesto na Slovensku.

puchov_transparetnost_14 rebricek_transpa_16

Koncom roka 2014 boli komunálne voľby, kedy sa vymenilo vedenie mesta a taktiež prišlo k zmene v poslaneckých laviciach. Prišli nové tváre. Našou snahou bolo zásadne pohnúť s otvorenosťou a transparentnosťou v našom meste. Povedzme si otvorene, že takýto výsledok, byť na chvoste transparentnosti a ešte si namýšľať, akí sme úžasní a ako to tu všetko „funguje“, je hanba. Preto sme pristúpili k niekoľkým zásadným zmenám. Po prvé: začali sme vysielať nezostrihané a kompletné záznamy z mestských zastupiteľstiev (v minulosti neboli). Po druhé: zmenili sme rokovací poriadok komisií mestského zastupiteľstva, kde z neverejných sa stali v zásade verejné (v minulosti neboli). Po tre-
tie: pristúpili sme k zavedeniu systému a aplikácie „odkaz pre starostu“, kde občan veľmi jednoducho môže verejne nahlásiť svoj podnet, či pripomienku. Aj tieto opatrenia a ďalšie interné veci v riadení mali veľmi pozitívny dopad na najnovší rebríček transparentnosti 100 najväčších miest Slovenska pre rok 2016, ktorý Transparency International zverejnila
v poslednom kvartáli roku 2016. Z neho jasne vyplýva razantný posun v otvorenosti a transparentnosti mesta Púchov. V rebríčku pre rok 2016 sme preskočili 27 slovenských miest a stali sme sa 9. najväčším skokanom v rebríčku transparentnosti. Zo 100 miest sa aktuálne nachádzame na 59. mieste.

Nehovoríme, že teraz je všetko skvelé a úžasné. Samozrejme, stále je čo zlepšovať a máme pripravených množstvo ďalších nápadov. Toto je pre nás, ale aj Vás, jasný dôkaz a vysvedčenie za našu dvojročnú prácu. Ako sme transparentnosť zobrali vážne a kam sme ju dokázali posunúť. Neverte preto prosím demagogickým a vymysleným slovám a frázam o tom, aké je to tu netransparentné. To je len čistá propaganda niektorých ľudí. Koniec koncov každý z Vás si to môže v kľude z domova pozrieť na internete na stránkach Transparency, konkrétne: http://samosprava.transparency.sk/rankings/cities.

Milí Púchovčania, prajem Vám všetkým v novom roku len všetko dobré a verte, že pravda vždy zvíťazí.
Ing. Lukáš Ranik, poslanec mesta Púchov, člen mestskej rady