Púchovčan Marián Michalec získal v Galante titul majstra Slovenska v boxe

1303
Marián Michalec na najvyššom stupienku s opaskom majstra Slovenska. Vpravo dole šéf slovenského boxu Tomi Kid Kovács. Foto: Archív Mariána Michalca.

O obrovské prekvapenie sa postaral na decembrových majstrovstvách Slovenska v boxe v Galante (1. – 3. decembra) 25-ročný Púchovčan Marián Michalec. V drese bratislavského klubu 821 Ružinov si v kráľovskej superťažkej hmotnosti vybojoval majstrovský titul, keď vo finálovom stretnutí knokautoval favorizovaného Mária Mackaniča z Nitry. Ten v tejto sezóne vyhral všetko svoje zápasy v lige a obliekol si dokonca aj reprezentačný dres…

Marián sa momentálne pripravuje v jednom z najkvalitnejších boxerských klubov na Slovensku, v Diamond Gym Žilina pod vedením renomovaného trénera Dušana Bučka. „Príprava na majstrovstvá bola veľmi náročná. Musel som dodržiavať prísnu životosprávu. Každý deň som dochádzal na tréningy do Žiliny, Ilavy alebo Trenčína. Cez víkendy som trénoval v Púchove v Pepek Gym, ktorý je skvele zariadený aj pre boxerské tréningy. Veľa mi v mojej príprave pomohlo aj sústredenie v Prahe kde som trénoval s najlepšími českými bojovníkmi. Po letnej prestávke som sa snažil absolvovať čo najviac zápasov, aby som bol na majstrovstvách po fyzickej aj psychickej stránke pripravený,“ povedal pre Púchovské noviny novopečený slovenský šampión.

S boxom začal ako 18-ročný. Predtým sa venoval viacerým športom, odmalička hrával futbal, skúšal plávanie, tenis. Neskôr začal posilňovať. K boxu ho priviedol kamarát. Začal trénovať v Púchove u Petra Ďurdíka. Skúsil aj nejaké zápasy. Asi po roku trénoval iba rekreačne sám pre seba. Aktívne sa k boxu vrátil ako 22-ročný v Dubnici nad Váhom u trénera Bučka. Na svojom konte má mnoho víťazstiev a ocenení z exhibičných galavečerov, titul majstra Slovenska je však podľa neho na piedestále. „Titul majstra Slovenska je určite mojim doteraz najväčším úspechom. Vlastne na Slovensku je to najväčší úspech, aký môže boxer dosiahnuť,“ zdôraznil Michalec. Titul majstra Slovenska podľa neho otvára mnoho dverí, jednými z nich sú aj tie reprezentačné. „Záleží to však aj na reprezentačnom trénerovi a vedení Slovenskej boxerskej federácie (SBF),“ pripomenul.

Ako dodal, jeho cieľom je aj naďalej vyhrávať, pokúsiť sa zvíťaziť v každom zápase, na ktorý nastúpi. Po majstrovstvách Slovenska si pár dní oddýchol, čakalo ho ešte jedno kolo v českej extralige a jeden galavečer.

Súčastný stav slovenského boxu je podľa neho hrozný. Slováci nemajú poriadnu súťaž, v ktorej by zápasili, preto mnoho boxerov musí zápasiť v Českej republike. „Je veľmi smutné že kluby s tak veľkou tradíciou, ako napríklad boxerský klub v Dubnici nad Váhom sa vinou niektorých ľudí rozpadol. Verím že kompetentní začnú konečne všetky tieto problémy riešiť a vrátia box na úroveň, na akej bol pred pár rokmi. Povedal by som že Tomi Kid Kovács ako šéf SBF je jediný človek, ktorý môže opäť box na Slovensku postaviť na nohy, no nemôže celá slovenská boxerská federácia stáť na jednej osobe. Bolo by skvelé keby ľudí ako on je pri boxe viac,“ zdôraznil Michalec.

I keď s boxom precestoval celé Slovensko i Českú republiku, nezabúda na svoje korene a je veľký púchovský lokálpatriot. „V Púchove som vyrástol a naďalej tu žijem. Na toto mesto som pyšný. Na to aké sme malé mesto, máme tu mnoho úspešných športovcov. Bolo by skvelé keby mesto a podnikatelia viac podporili šport v Púchove, pretože športové úspechy môžu veľmi pozitívne zviditeľniť naše mesto,“ uzavrel majster Slovenska s tým, že jeho najväčšia vďaka za podporu a pomoc patrí predovšetkým rodine. „Bez nich by som to nedokázal,“ doplnil.
-pok-

Majster Slovenska Marián Michalec (vprava). Vpravo Peter Polník, ktorý sa pripravuje spolu Michalcom. Na majstrovstvá SR získal vo svojej hmotnostnej kategórii striebro.
Vo finálovom stretnutí uštedroval Marián Michalec svojmu súperoví jeden tvrdý úder za druhým…
Marián Michalec (v strede) s opaskom majstra Slovenska v boxe.