Púchovčania na stupňoch víťazov v kráľovskej rybárskej disciplíne

274
Marián Hrenák - Púchov A - víťaz jednotlivcov (na snímke vpravo), rozhodca Kristián Šveda - Bardejov - tretí na 39. MS v LRU-mucha 2019 v Tasmánii a púchovský muškár Filip Mrážik, ktorému zabránilo chytať zranenie. FOTO: Pavol Kadlec

O nečakaný, no o to zaslúženejší úspech sa postarali rybári Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Púchove. V kráľovskej rybárskej disciplíne – love rýb udicou, kategória mucha, vybojovali pre púchovskú organizáciu prvoligový bronz.
Ako nováčik elitnej prvej ligy nepatrili Púchovčania medzi favoritov, no dokázali naplno využiť dokonalú znalosť „domácej“ vody a na rieke Váh sa dokázali postaviť na stupne víťazov hneď za favorizovaných muškárov z Liptovského Mikuláša a Dolného Kubína. Pri troške šťastia mohli byť Púchovčania dokonca strieborní, keď od druhého Dolného Kubína ich delil jediný bod (súčet umiestnení).
O vyrovnanosti súťaže svedčí aj skutočnosť, že štvrtá Gelnica mala rovnaký súčet umiestnení ako Púchovčania, o bronz pred rybárov spod Lachovca rozhodli CIPS body (väčšia hmotnosť nachytaných rýb počas celých dvojdňových pretekov). Paradoxom je, že Púchovčania nachytali najviac rýb, dokonca viac ako víťaz ligy. Pravidlá pre športové súťaže v love rýb udicou však hovoria jasne – prvoradým kritériom je súčet umiestnení všetkých pretekárov družstva v sektoroch.
O historický úspech púchovských muškárov sa zaslúžilo kvarteto Miloš Šerý, Robert Piška, Marián Hrenák a Ľudevít Kodaj. Jedno prvenstvo však predsa len v Púchove zostalo. Postaral sa oň Marián Hrenák, ktorý v konkurencii 36 elitných muškárov z celého Slovenska vyhral počas oboch dní svoj sektor a zaslúžene sa stal najúspešnejším rybárom ligy. Aj v prípade jeho víťazstva rozhodol pri rovnakom súčte umiestnení väčší počet ulovených rýb, ako druhý Šveda z Bradejova.
Podobne, ako pod iné športové aktivity, aj pod prvú ligu v love rýb udicou – kategória mucha, sa podpísala pandémia nového koronavírusu.
Z pôvodne štyroch kôl ligy (dvoje dvojdňové preteky) sa uskutočnili iba tie v Púchove. Nič to však nemení na skutočnosti, že Púchovčania sa do análov kráľovskej rybárskej disciplíny zapíšu ako bronzový tím v roku 2020.

Celkové poradie družstiev:

 1. Liptovskýn Mikuláš (súčet umiestnení 32, CIPS body 17.120)
 2. Dolný Kubín A (35, 14.620)
 3. Púchov (36, 17.600)
 4. Gelnica (36, 13.560)
 5. Brezno (39, 11.800)
 6. Bardejov (43, 11.180)
 7. Vranov nad Topľou (46, 13.300)
 8. Žilina (47, 11.460)
 9. Spišská Nová Ves (55, 7000)

Jednotlivci:

 1. Marián Hrenák (Púchov) – súčet umiestnení 2
 2. Kristián Šveda (Bardejov) – 2
 3. Vladimír Ligda (Liptovský Mikuláš) – 3
 4. Štefan Kováč (Vranov nad Topľou) – 4
 5. Marek Mäsiar (Dolný Kubín) – 4
 6. Igor Lukášik (Liptovský Mikuláš) – 5
 7. Ivan Nosko (Brezno) – 5
 8. Kamil Križo (Dolný Kubín) – 6
 9. Martin Poljak (Spišská Nová Ves) – 6
 10. Ján Hruška (Brezno) – 6,
 11. Ľudevít Kodaj (Púchov) – 10
 12. Robert Piška (Púchov) – 12
 13. Miloš Šerý (Púchov) – 12.

(pok)