Púchovčania pomohli reprezentácii na majstrovstvách sveta

148

V dňoch od 9. 8. do 14. 8. 2021 sa v chorvátskom meste Čakovec konali majstrovstva sveta dorastu v požiarnom športe organizované Medzinárodnou športovou federáciou hasičov a záchranárov.

Aj naše mesto s Dobrovoľným hasičským zborom mesta Púchov pomohlo slovenskej reprezentácií požiarneho športu. Vedúcim výpravy a hlavným trénerom bol predseda DHZM Púchov Jozef Ridzik st. Reprezentáciu zloženú zo športovcov z rôznych kútov Slovenska sa z dôvodu covidovej pandémie a prázdnin podarilo dať do kopy na poslednú chvíľu. S trénerom dievčat Dušanom Adamičkom, Vanesou Danišovou, Magdalenou Stinčikovou, Andrejom Krempaským, Radovanom Naďom, Tomášom Stinčikom, Michalom Rerkom, Vladimírom Kaštanom a druhým vodičom Pavlom Adamikom na majstrovstvá sveta cestoval aj Púchovčan Tomáš Kucej. Púchov pomohol tiež zapožičaním prepravného hasičského vozidla na prepravu športovcov.

Po príchode na miesto určenia sa športovci ubytovali a prezentovali. Po tréningovom dni začali športové činnosti. V disciplíne výstup na hasičskú vežu, kde dominovali ruskí a českí športovci, sa našej reprezentácii sa nedarilo. Na druhý deň už slovenskí reprezentanti ukázali, že vedia aj zabojovať a prekvapili v súťaži v behu na 100 m cez prekážky – Tomáš Stinčik 3. miestom a Magdaléna Stinčiková 4. miestom, pričom pri finálnom behu sa jej zamotala hadica okolo kladiny. Pekný výkon podala Vaneska Danišová a taktiež i ostatní bojovali v rámci svojich možnosti. Na tretí deň sme mali rozbeh v štafetách 4 x 400 m s reprezentáciou Českej republiky, kde naši zabojovali a so 4. miestom sme boli spokojní. Od lepšieho výsledku nás delilo necelých 0,5 sek. Na záver súťaže bola kráľovská disciplína hasičský útok, kde to naši zvládali až po výstrek vody na prúdniciach. Oba pokusy sa nám nevydarili s nástrekom na pravom prúde.

V celkovom hodnotení sme si udržali 5. miesto spolu s Bulharmi s rovnakými bodmi. Toto umiestnenie bolo pre Slovensko dôležité, pretože nám zabezpečilo možnosť zúčastňovať sa týchto pretekov aj nabudúce. Počas pretekov sme fandili českým reprezentantom, ako aj ich výprava nám. Českí športovci nám pomohli s rebríkmi na hasičskú vežu a štafetu 4 x 400 m, nakoľko ich naše vozidlo nemohlo kvôli rozmerom vziať. Poďakovanie za zvládnutú reprezentáciu patrí predsedovi slovenskej federácie Mgr. Jánovi Borievkovi, mestskému úradu s primátorkou JUDr. Katarínou Henekovou a Dobrovoľnému hasičskému zboru mesta Púchov, ako aj všetkým zúčastneným na tejto akcií.

Jozef Ridzik st., predseda DHZM Púchov