Púchovčania snívali počas štvrtej literárnej noci

247

Uplynulý víkend sa na rôznych miestach v meste uskutočnil ďalší ročník čítacieho maratónu.

Hlavnou myšlienkou tohtoročnej Noci s literatúrou sú príbehy so silnými témami, o ktorých by sa malo hovoriť. Všetkých čítaní sa mohli priaznivci literatúry zúčastniť podľa ľubovolného výberu. K dispozícií organizátori pripravili päť stanovíšť, kde si účastníci vypočuli krátke úryvky z kníh.

V mestskej plavárni na poslucháčov čakal Peter Bílik s detskou knihou Gréta od slovenskej autorky Adriány Gregušovej. Čítalo sa aj v divadelných priestoroch. Z knihy Pani Kurčaťová predčítavala Zlatica Žárska, ktorá sa zúčastnila tejto akcie prvýkrát. „Knižka je určená skôr detskému čitateľovi, ale podľa mňa si z nej niečo zoberie aj dospelák“, povedala. Martin Rosina zase v Župnom dome do rúk dostal „absyntovku“ Vitajte v raji od švédskej novinárky Jennie Dielemans. Na brehu pri Váhu si organizátori pre mladých pripravili ukážku z knihy Koniec Eddyho, ktorú čítal Šimon Gabčo.

Literárnu túru mohli návštevníci ukončiť v Mestskej knižnici Vladimíra Roya, kde na nich čakalo prekvapenie. Podľa slov organizátorky Lucie Panáčkovej ho odhalia až vtedy, keď prídu na miesto a zistia, kto tam sedí. Dodáva tiež, že čítajúci tohto ročníka boli zvolení rôzne. „Boli takí, ktorí sa nám vyslovene typovo hodili na nejakú konkrétnu knihu a potom boli takí, ktorí ešte nečítali a sú pre nás zaujímavými tvárami v Púchove. Jeden z nich sa nám dokonca sám prihlásil. Toto nám prišlo veľmi sympatické“, ozrejmila.

Účastníčka podujatia Zuzana Škulcová sa o akcií dozvedela od svojej spolužiačky. „Povedala mi, že potrebujú nejakých dobrovoľníkov, a tak som sem prišla. Veď prečo neurobiť dobrú vec a tiež mám rada literatúru „, uzavrela. Akcia sa skončila tombolou o knihy, z ktorých sa čítalo a koncertom Zuzany Mikulcovej.

Natália Štepanovičová, študentka žurnalistiky; foto: FB Divadlo Púchov.