Púchovčania vo voľbách vyjadrili dôveru terajšiemu vedeniu mesta

416

Výsledky voľby primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva sa pre niekoľkokrát opakované a dôsledne kontrolované sčitovanie hlasov dozvedeli Púchovčania až v nedeľu ráno.

V meste Púchov hlasovalo z celkového počtu 15.082 voličov zapísaných v zoznamoch voličov 8.133 voličov, čo je 54%. Veľké víťazstvo zaznamenali kandidáti, ktorí boli doteraz členmi poslaneckému klubu „Spolu pre Púchov“ a kandidátka na primátorku mesta Katarína Heneková. Z deväťčlenného klubu „Spolu pre Púchov“, ktorý v tomto volebnom období podporoval primátora Rastislava Heneka, kandidovali okrem poslanca Viliama Bršiaka všetci doterajší členovia a všetci boli aj zvolení na ďalšie štvorročné obdobie. Ide o poslancov: Peter Bílik, Miroslav Bučko, Cyril Crkoň, Ivan Kubiš, Daniel Lako, Pavel Melišík, Lukáš Ranik, Peter Žiačik.

Nová primátorka bude mať podporu väčšiny poslancov

Je pravdepodobné, že poslanci klubu „Spolu pre Púchov“ budú aj v nasledujúcom volebnom období tvoriť jadro mestského zastupiteľstva, o ktoré sa bude môcť oprieť nová primátorka Katarína Heneková. Dá sa očakávať, že tento klub bude rozšírený o ďalších poslancov a bude predstavovať väčšinu zastupiteľstva. Za jednoznačne opozičného poslanca možno zatiaľ považovať len staronového poslanca a neúspešného kandidáta na primátora mesta Miroslava Kubičára. Ostatní zvolení poslanci potvrdia svoje zaradenie až prvými hlasovaniami na rokovaní zastupiteľstva.

Naopak veľkú porážku vo voľbách utrpeli predstavitelia a podporovatelia vedenia mesta Púchov z rokov 2010-2014. Poslankyne Jarmila Andreánská a Hedviga Šulcová ani nekandidovali, kandidát Peter Hudák sa kandidatúry vzdal. Radoslav Varga skončil na 6. mieste (postupovali prví dvaja), Marián Michalec sa umiestnil na 5. mieste (postupovali prví dvaja). Úspešným bol len kandidát na poslanca Miroslav Kubičár, ale ani ten svoje 1. miesto z minulých volieb neobhájil a vo volebnom obvode ho predbehol Roman Hvizdák.

Boj o primátorské kreslo

Púchovčania najviac očakávali výsledky boja o primátorské kreslo. Keďže kandidovalo až osem kandidátov, takmer nikto z pozorovateľov si nedovolil predpovedať výsledky volieb. Podobne ako pri voľbách poslancov, aj v prípade voľby primátora možno konštatovať výrazný úspech kandidátov predstavujúcich vedenie radnice v tomto volebnom období, ktorí získali spolu až 3.624 hlasov (manželka primátora K. Heneková 2.272 a viceprimátor R. Hvizdák 1.352 hlasov).

Reprezentanti vedenia mesta z predchádzajúceho obdobia (2010-2014) získali podstatne menej – len 2.248 hlasov (bývalý primátor M. Michalec len 1.083 a jeho viceprimátor M. Kubičár 1.165 hlasov). Je to dokonca menej ako dostal pred štyrmi rokmi samotný M. Michalec (2.572 hlasov). Zdá sa, že hrozba návratu starého vedenia mesta je definitívne zažehnaná. M. Kubičárovi k lepšiemu výsledku nepomohla ani verejná podpora župana Jaroslava Bašku (SMER-SD).

Kandidát Pavol Crkoň kandidoval už po tretíkrát. V roku 2010 získal 2.193 hlasov, pred štyrmi rokmi 1.508 hlasov a teraz len 1.107 hlasov. Nepomohla mu dokonca ani podpora extrémistickej strany Kotleba – ĽS NS a vzdanie sa kandidáta Mariána Mišúna v jeho prospech. Niektorí Púchovčania túto podporu oprávnene nazvali „bozkom smrti“. Nevyšlo mu ani strašenie cudzincami a aféra okolo mestskej volebnej komisie. Ak vývoj počtu hlasov pre jeho podporu bude pokračovať takto aj naďalej, v roku 2022 môže očakávať len 500 hlasov.

Prekvapením bolo až 803 hlasov pre kandidáta Miroslava Faktora, keďže sa doteraz v komunálnej politike neangažoval. Naopak – poslední dvaja kandidáti asi očakávali viac hlasov. Zaujímavé je, že kandidátka Irena Kováčiková získala vo svojom malom obvode až 245 hlasov na poslankyňu (umiestnila sa na 1. mieste) a v celom meste len 110 hlasov na primátorku mesta.

Kompletné výsledky volieb do mestského zastupiteľstva:

Slavomír Flimmel