Púchovskému hokeju by prospela extraliga

948
Peter Žiačik, manažér hokejového klubu MŠK Púchov.

Hokejový manažér MŠK Púchov: Deti musíme k hokeju nielen prilákať, ale ich aj udržať

Do hektického obdobia vstúpili začiatkom januára hokejové mužstvá MŠK Púchov. Podľa manažéra klubu Petra Žiačika je s účinkovaním družstiev v súťažiach zatiaľ spokojnosť. Dôraz kladie vedenie klubu na všetky družstvá, napriek tomu majú v jarnej časti súťaží svoje priority. „V podstate bojujeme najmä na troch frontoch. Starší žiaci – ôsmaci sú zatiaľ v prvoligovej tabuľke na prvom mieste s osembodovým náskokom pred Martinom a navyše majú zápas k dobru. V prípade, ak by ôsmaci základnú časť súťaže vyhrali, vybojovali by si účasť na majstrovstvách Slovenska. Na vrcholnom slovenskom podujatí v tejto vekovej kategórii sa predstavia víťazi východoslovenskej, stredoslovenskej a západoslovenskej skupiny a doplní ich druhé družstvo zo západoslovenskej skupiny prvej ligy, pretože majstrovstvá Slovenska by sa mali uskutočniť v Trenčíne,“ priblížil jednu z priorít Žiačik. Radosť podľa neho robia v tejto sezóne klubu aj kadeti, ktorým sa historicky prvýkrát podarilo po základnej časti postúpiť do TOP 12, i keď hrajú skupinu play out. „Tak isto bojujeme aj s dorastom, s ktorými sme postúpili do nadstavbovej časti a vo východnej skupine sme zatiaľ bez straty bodu. O postup do dorasteneckej extraligy sa bude hrať potom s mužstvami zo západnej skupiny. Postupové ambície máme, extraliga by bola pre púchovský hokej veľkým prínosom,“ doplnil manažér.

Tak trochu sklamaním sú podľa neho v tejto sezóne výkony juniorov, s ktorými sa tiež potichu uvažovalo ako s jedným z ašpirantov na postup. Juniorov prihlásili Púchovčania do súťaže až v práve prebiehajúcej sezóne, v tej minulej ich nemali. „Dostali sme sa trošku do nepochopenia od ŠHK Púchov. Nemohli sme skončiť celý proces výchovy v doraste. Tí chlapci by potom nemali nejakú motiváciu a kde by išli hrávať? Tak preto sme otvorili juniorov. Mužom ŠHK Púchov sa to príliš nepáčilo, pretože počítali s niektorými hráčmi. Ale myslím si, že to sme si už vysvetlili, nemôže predsa ten chlapec skočiť z dorastu rovno medzi mužov. Pre väčšinu hráčov by to bola konečná. Najsilnejším súperom tam bol Martin, ktorému sme ako jediní dokázali zobrať body. Martin je však silný, a tak keď sme videli, že šanca na postup tam nie je, pustili sme najlepších juniorov do Žiliny a do Trenčína, nech hrajú extraligu,“ ozrejmil Žiačik.

V budúcom roku uvažujú, že by MŠK Púchov prihlásil do druhej ligy mužov, prípadne sa uvažuje na Slovenskom zväze ľadového hokeja s vytvorením celoslovenskej súťaže do 23 rokov. „Ani na zväze nie sú spokojný s projektom Orange 20. Na ajstrovstvá sveta išlo z tohto výberu, ktorý sa pripravuje celý rok a hráva slovenské súťaže s mužmi, sedem hráčov. Hráči sa vrátia a nemajú kde hrať. Extraligové mužstvá ich veľmi zaraďovať nechcú, lebo sa buď zachraňujú, alebo hrajú o titul či play off. V každom prípade, ak by sa niečo podobné vytvorilo, máme o tom záujem. Takže buď druhú mužskú ligu, alebo ligu do 23 rokov,“ zdôraznil.

PN_zimny-stadionHokejový klub MŠK Púchov je financovaný najmä z mestského rozpočtu, z príspevkov rodičov detí a zo sponzorských peňazí. Časť prostriedkov na talentovanú mládež a časť nákladov na trénerov ide zo Slovenského zväzu ľadového hokeja. O odborný rast mladých hokejistov sa v siedmich družstvách stará desať trénerov. Viac ako 13.000 eur prišlo ako dotácia zo Slovenského zväzu ľadového hokeja. Na trénerov je z mestského rozpočtu vyčlenených okolo 67.000 eur, na športovú činnosť ďalších takmer 86.000 eur. Započítaná v tom nie sú náklady na prevádzku zimného štadióna. „Máme najmodernejší zimný štadión v okolí, momentálne mesto investovalo financie do dobudovania odsávacieho systému, pretože v lete tu bývala hmla, hrdzavelo to tu, odchádzala nám elektronika. Ak tu však chceme mať medzinárodné turnaje, musíme na štadióne zdvihnúť plexisklá okolo celej plochy,“ uviedol manažér.

Ako dodal, v Púchove sú vďaka podpore mesta na hokej solídne podmienky, ktoré im ostatné mestá závidia. Najväčším problémom je podľa Žiačika pritiahnuť a najmä udržať pri hokeji deti. „Potrebujeme potiahnuť do extraligy buď v tomto roku dorast, alebo v budúcom roku juniorku. Potom sa vyhneme tomu, že nám deti budú odchádzať. Ak tu budú mať extraligu, nebudú musieť nikam chodiť. Naopak, môžu k nám začať chodiť talenty z okolia,“ uzavrel Žiačik.
-pok-