Regionálne leto osvieži hudobný festival Vúdstok

374

Je to jediný hudobný letný festival v púchovskom regióne. Má za sebou pilotný ročník, „poslovenenčenie“ názvu a tento rok priestorovo opäť nadviaže na legendárnu Vandermúzu v Mostišti pri Dohňanoch. O festivale Vúdstok, jeho programe a novinkách sme sa rozprávali s hlavným organizátorom a predsedom občianskeho združenia Mŕtva kosť – Andrejom Rafajom.

Známi i neznámi interpreti

Atmosféru letného festivalu pod holým nebom si priaznivci hudby môžu tento rok vychutnať 5. a 6. augusta 2016 na zelenej lúke v neďalekom Mostišti. „Začíname v piatok o 16.00 a prvý deň uzavrieme na pódiu asi okolo 2.00 ráno. Festival pokračuje druhým dňom o 13.00 a hrá sa tiež asi do 2.00 hod. nedele rána,“ upresnil časový rámec festivalu Rafaj. Na pódiu sa postupne vystrieda 24 kapiel a sólistov rôznych hudobných žánrov väčšinou zo Slovenska. Zastúpenie by mali mať okrem regionálnych interpretov i zoskupenia z východnej časti našej republiky, no zavítať by mali i hostia z Česka. „Azda najznámejšou kapelou, ktorá zahrá na Vúdstoku sú chalani z Chiki liki tu-a, ktorí vystúpia v piatok večer. Z programu by som možno ešte vyzdvihol skupinu Max Bazowski, ktorá je nováčikom na hudobnej scéne, no už stihla získať napríklad ocenenie Radio_Head Awards 2015. Z Prešova príde kapela PAPYLLON, ľudia možno poznajú sólistu Richarda Vávru pod prezývkou Archívny chlapec a jeho folk s náročnejšími textami. Zo slovenskej klubovej scény vystúpi napríklad sólový projekt s názvom Dáša fon fľaša, hrajúci akustický punk a mnohé ďalšie,“ vybral z bohatého hudobného programu Rafaj.

w-(11)

Na Slovensku sa na festivale nedá zarobiť“

Súčasťou festivalu by mala byť i čajovňa, výstavy mladých výtvarníkov a fotografov. Organizátori plánujú pre účastníkov Vúdstoku pripraviť umelecké dielne alebo workshopy. Zabezpečené budú i stánky s občerstvením pre vegetariánov i „mäsožravcov“. Pri dodržiavaní pitného režimu bude k dispozícii pitná voda i výčap s pivom. „Získali sme už skúsenosti s organizovaním niekoľkých podobných podujatí. Začínali sme ako spoluorganizátori hudobného festivalu v Milochove, minulý rok sme už skúšali sami v Mostišti. Je to trochu ďalej od Púchova, no podľa reakcií návštevníkov to vôbec nie je problém, najmä pre tých z väčšej diaľky, že musia prestupovať napr. z vlaku na autobus. Dostať sa k festivalovej lúke je možné i autom, ktorých trasu si ľudia na internete zdieľajú, a pomáhajú sa tak navzájom dopraviť na festival,“ čo podľa Rafaja tiež vypovedá o atmosfére podujatia. Organizátori sa stretli i s negatívnymi postojmi k festivalu:„Mnohí ľudia si myslia, že na takomto festivale sú iba feťáci a že na tom veľmi zarábame. No na Slovensku sa na tom nedá zarobiť, môže si to ktokoľvek vyskúšať organizovať, prípadne sa opýtať organizátorov Pohody či Grejpu.

w-(69)

Malý, ale bezprostredný festival

O príjemnej „klíme“ podujatia nám Andrej Rafaj povedal:„Atmosféra je uvoľnená, návštevníci sedia na lúke pred pódiom s kvetinami vo vlasoch, sú ohľaduplní a nerobia neporiadok. Kapely neoddeľujeme od ľudí, zídu z pódia a sadnú si medzi ľudí, počúvajú a zabávajú sa s nimi. Svedčiť o tom by mali aj slová jednej českej kapely z minulého roka, ktorá hrá skladby Jimiho Hendrixa a hráva na mnohých festivaloch nielen v Česko-Slovensku:„Kluci, tohle je ten pravej Vúdstok!“ alebo vyjadrenie predajcov občerstvenia:„S púchovskou vatrou sa to nedá porovnať, tam ľudia robia bordel, hádžu odpadky na zem a mlátia sa.“ Na záver pripomíname, že vstupenka na augustový dvojdňový festival Vúdstok stojí 5 € a návštevníkov čaká okrem hudobných vystúpení priestor na stanovanie, sprchy, pitný režim, stravovacia zóna a toalety. Podrobný program festivalu nájdu budúci návštevníci na internetovej stránke www.vudstok.sk.

-pam-