Retroparkoviny nelákali pokémonmi

235

Viete, čo sú „Retroparkoviny?“ Ak ste neboli v nedeľu 24. júla v popoludňajších hodinách v parku pri Župnom dome, tak to ani vedieť nemôžete. V čase naháňania pokémonov cez mobil si prišlo niekoľko desiatok detí zahrať hry, s ktorými sa v ich veku zabávali rodičia a prarodičia.

Vyskúšali si „retrohry“

Členovia občianskeho združenia (OZ) Mŕtva kosť a ďalší dobrovoľníci si rozložili svoje stanoviská po celom parku a už iba čakali, koho k nim navedú smerové šípky na dlažbe chodníkov. Kto zo starších by si nepamätal hlinené guľôčky v jamke, skákanie cez panáka alebo cez gumu, hádzanie loptičiek do nastavaných plechoviek, origami a ďalšie hry, dnes už s prívlastkom „retro“?! Na svoje si prišli i milovníci historických hier ako šachy, mlyn, húsky a návštevníci si mohli vyskúšať i akýsi stredoveký bedmintom s drevenými lopárikmi. Na jednom zo stanovísk mohli deti „otestovať“ medzi súčasnou mládežou stále populárnejšie chodenie po lane, k dispozícii bol i hrnčiarsky kruh, maľovanie na tvár. Vrcholom celého podujatia sa stalo vystúpenie bábkového divadla Morgonrock z Bytče, ktoré predstavilo interaktívnu divadelnú hru o Čertovi Kolofónovi.

IMG_20160724_143549

Dobrovoľníčka Júlia ukazovala deťom, ako sa skáču „desiny“

Zaujali bábky i ďalšie pripravované podujatia

Dnešné deti sa hrajú už iba rôzne online hry a súčasná generácia nepozná hry svojich rodičov. Rozhodli sme sa preto zorganizovať toto podujatie, aby sme si takéto hry pripomenuli,“ ozrejmil zámer podujatia predseda OZ Mŕtva kosť Andrej Rafaj. „Veľmi sa mi páčilo bábkové divadlo. Nasmial som sa na niektorých „hláškach“ Janka a Marienky, ktorí stvárnili dnešné moderné deti,“ vyzdvihol vystúpenie otec Peter. Rada sa tvorila i pri hrnčiarskom kruhu a rodičia s úsmevom na tvári skladali papierové lietadielka. „Mne sa najviac páčil čert a skákanie cez gumu,“ povedala nám malá Ninka. Najbližšie sa môžu nielen rodičia so svojimi deťmi tešiť v parku pri Župnom dome na premietanie animovanej rozprávky Leví kráľ, ktoré sa uskutoční 13. augusta. V poslednú augustovú nedeľu vás organizátori pozývajú na literárny piknik s názvom „Leháro“ a ďalšie letné kino s filmom „Teória všetkého“.

-pam-