Silový trojbojár Ronald Sůra medzi najlepšími športovcami oblasti

105

Rekordér mieri na majstrovstvá sveta

Pre Ronalda Sůru z klubu AMONREI Púchov bol minulý rok jedným z najúspešnejších v jeho kariére. Silový trojbojár, ktorého špecializáciou je tlak na lavičke, získal medailové umiestnenie na slovenskom šampionáte a vďaka svojim výkonom si vybojoval právo účasti na majstrovstvách Európy v Luxembursku, kde skončil na skvelej štvrtej priečke. Nečudo, že jeho výkony neunikli pozornosti odbornej komisie, ktorá ho nominovala medzi troch najlepších športovcov okresov Púchov, Považská Bystrica a Ilava. Ocenenie si prevzal na jubilejnom 30. ročníku Plesu športovcov v Lednických Rovniach, ktorý bol zároveň vyhlásením najlepších športovcov oblasti. Aj v tomto roku si skromný športovec kladie tie naj vyššie ciele. Tým najhlavnejším je vybojovať si účasť na májových majstrovstvách sveta v Plzni.

Ako povedal pre Púchovské noviny, k dosiahnutiu cieľa je potrebná najmä pevná vôľa, chuť trénovať, prekonať bolesť. „Tie činky sú naozaj ťažké, človek sa s tým musí popasovať. Nemenej dôležité je správne stravovanie, dobrá životospráva. Napokon, tak ako v každom športe, v ktorom sa chce človek presadiť na vrcholovej úrovni,“ doplnil Ronald Sůra. V púchovskom klube Amonrei pôsobí od jeho vzniku pred dvomi rokmi, predtým bol jeho pôsobiskom dubnický klub Olympic. O vzniku klubu v Púchove sa podľa neho zaslúžili Roman Hvizdák a bývalý vynikajúci kulturista Marián Prekop, ktorý skončil druhý na majstrovstvách Európy v kulturistike. „Klub je síce mladý, ale napriek tomu sa už môžeme pochváliť výbornými výsledkami. Naša členka sa napríklad zúčastnila majstrovstiev sveta v Španielsku a v kategórii bikiny fitnes skončila na výbornom 12 mieste,“ pripomenul silový trojbojár s tým, že Amonrei Púchov zastrešuje silový trojboj a kulturistiku.

Absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu Komenského univerzity, momentálne pedagóg Gymnázia v Púchove, sa v minulosti venoval súťažne zjazdovému lyžovaniu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou bolo kondičné posilňovanie. „Neskôr som sa začal venovať už len posilňovaniu a po nejakých štyroch – piatich rokoch mi Marián Prekop povedal, že mám predpoklady na silový trojboj, a tak som sa mu začal venovať súťažne,“ skonštatoval Sůra.

Momentálne pendluje medzi dvomi hmotnostnými kategóriami od 74 kilogramov do 83 kilogramov. Ronald Sůra je aktuálnym slovenským rekordérom v tlaku na lavičke, ktorý má hodnotu 137 kilogra- mov. Vytvoril ho v minulom roku v dedinke Zlatníky pri Bánovciach nad Bebravou. Okrem majstrovstiev sveta v Plzni by tento rok nemal Ronald Sůra chýbať ani na augustových majstrovstvách Európy v Litve. Dobre sa chce pripraviť aj na majstrovstvá Slovenska a na pohárové súťaže, ktoré ho v tomto roku čakajú. „Poďakovať by som chcel všetkým ľuďom, ktorí mi držia palce, ja tú podporu cítim. A samozrejme, vďaka patrí aj všetkým sponzorom, bez ktorých by som nemohol dosiahnuť to, čo som dosiahol,“ uzavrel.

(pok)