Slovenský pohár žiačok – Oblasť Západ

437

V sobotu 8.6.2019 sa na tartanových ihriskách ZŠ Gorazdova uskutočnilo oblastné kolo Slovenského pohára vo volejbale starších žiačok. Turnaja sa zúčastnilo celkom 6 družstiev: COP Nitra, VO HIT Trnava, VK Schaeffler Skalica, VK Nové Mesto n./V., VKM Piešťany a domáci usporiadateľ 1.VK Púchov. V nádhernom slnečnom a veľmi teplom počasí družstvá odohrali na 2 ihriskách celkovo 15 zápasov veľmi solídnej volejbalovej úrovne, plné bojovnosti a nasadenia. Domáce družstvo štartovalo v halovej súťaži v 2.triede starších žiačok a so súpermi z 1.triedy si zmeralo sily túto sezónu po prvý krát.

V úvodnom stretnutí si domáce jasne poradili s družstvom VK Nové Mesto n./V. v pomere 2:0 (8,16), kde dostalo príležitosť aj 5 hráčok z lavičky. Ukázalo sa, že ostatné stretnutia boli podstatne vyrovnanejšie. Púchovčanky síce neprehrali, ale ani nevyhrali, zostávajúce stretnutia sa skončili na volejbal netradičným nerozhodným výsledkom 1:1. Herný systém všetkých stretnutí tohto turnaja bol vzhľadom na počet zápasov (5 v jeden deň pre každé družstvo) tak, že zápas sa hral iba na dva hrané sety. Pri horúcom slnečnom počasí aj tak hráčky pri odohraní 10 setov museli siahnuť na úplné dno svojich fyzických i psychických síl.

Hráčky 1.VK to zvládli na výbornú, postupne hrali 1:1 so Skalicou, výhra 25:19 a prehra 21:25, presne rovnako s Piešťanmi (19,-21),  len s Nitrou prehrali na body, keď prvý set vyhrali 25:21, ale druhý prehrali 18:25. Do posledného stretnutia vstúpili Púchovčanky fantasticky, pri sérii 12 podaní Paťky Jánovskej odskočili súperkám z Trnavy na 14:2, aby set napokon vyhrali 25:6. V druhom sete dostali príležitosť hráčky z lavičky, lenže Trnava sa nevzdala a set vyhrala 19:25.

Výborný výkon v útoku smečom z okrajov siete i na podaní podala čerstvá kapitánka družstva Natália Zugová, na poste prvej nahrávačky sa z piatka na sobotu objavila Zojka Červená (ochorela pôvodná prvá nahrávačka) a ukázala, že družstvo sa na ňu môže spoľahnúť. Na bloku kraľovala v strede siete Patrícia Ježíková a podaním ničila súperov Patrícia Jánovská. Základnú zostavu výborne doplnili smečiarka Nina Chovancová a blokárka Ema Malová. V obrane takmer všetko vychytala liberka Viktrória Valachová. Túto základnú zostavu striedali hráčky z lavičky, ktoré taktiež príjemne prekvapili predvedeným výkonom: blokárky Sarah Mušáková a Lucia Vráblová, smečiarka Zuzka Golitková, univerzálka Vanda Chovancová a nahrávačka Katka Mišíková. Družstvo 1.VK Púchov viedla trénerska dvojica Ján Pazdernatý a Michal Suchánek.

Konečná tabuľka turnaja (do finále Slovenského pohára postupujú prvé 3 družstvá*):