Spojili sa pre šport: čistili, šmirgľovali a natierali

820

Brigáda počas horúcej júlovej soboty na futbalovom a zimnom štadióne v Púchove bola miestom pracovného stretnutia takmer štyridsiatich ľudí, ktorí sa dobrovoľne zapojili do novej iniciatívy „Spojme sa pre šport“.

Iniciátorom výzvy bol primátor mesta Púchov Rastislav Henek a konateľ MŠK Púchov Ľubomír Luhový. Chceli ňou osloviť všetkých, ktorým nie je ľahostajný zanedbaný stav domácich športovísk. „Základnou pointou je, že aj za málo peňazí dokážeme urobiť veľa vecí a hlavne, že si to urobia Púchovčania sami pre seba. Chceme viesť ľudí k tomu, aby si zimný a futbalový štadión aj s ich okolím začali vážiť,“ vysvetľuje motiváciu k založeniu iniciatívy i usporiadaniu brigády Rastislav Henek.
„Takýto krásny športový stánok, futbalový a hokejový komplex, ktorý je v Púchove, je na Slovensku málo vídateľný. Vyžaduje si tu malé, tam väčšie opravy, údržbu a pre niektoré z nich je táto iniciatíva na báze dobrovoľných brigád ako stvorená,“ pripája sa konateľ MŠK Púchov Ľubomír Luhový.

Aktívni i pasívni športovci, ich rodinní príslušníci a fanúšikovia športu i práce sem prišli splniť svoj cieľ: skrášliť, vylepšiť a najmä sfunkčniť športový areál. Gro prác tvorili čistiace a natieračské práce. Do technických úprav sa priaznivci športu nepúšťali, to nechali na odborníkov. Zrána sa zaregistrovalo len 22 dobrovoľníkov, ale postupne sa ich počet takmer zdvojnásobil. „Nepočítali sme, že po prvý krát príde veľké množstvo ľudí. Viac ako 40 brigádnikov nás príjemne prekvapilo. Verím, že iniciatívy takéhoto druhu budú vyvolávať stúpajúci záujem,“ myslí si Ľubomír Luhový. „Iniciatíve Spojme sa pre šport určite v budúcnosti doprajeme viaceré pokračovania,“ sľubuje Rastislav Henek.

Okrem driny na neúprosnom slnku i v prehriatom interiéri všetkých účastníkov brigády čakala aj odmena v podobe občerstvenia. „Ďakujem sponzorom, ktorí prispeli kurencami, pivom, kofolou a gulášom,“ ocenil i takúto formu pomoci Rastislav Henek. Sponzori hradili tiež pomôcky a materiál potrebný na brigádu. „Dnešná brigáda nebola len o tom niečo vlastnými rukami urobiť, ale aj vytvoriť priaznivé podhubie a prepojiť tábory futbalistov a hokejistov so športovou verejnosťou,“ dodal Henek.

Najpočetnejšiu skupinu dobrovoľníkov tvorili fanúšikovia Ultras Púchov. „Je to potrebná vec ako pre mesto, tak isto pre hráčov aj pre divákov a fanúšikov. My sme tu doma a preto sme prišli priložiť ruku k dielu,“ uviedol dôvody účasti fanúšikov Erik Vraňák z Ultras Púchov.
„Je to pre naše deti, takže prečo nie. Deti sem chodia takmer každý deň, takže treba im pomôcť,“ myslí si Lenka z Púchova, ktorá pracovala počas brigády najmä v interiéri zimného štadióna. Medzi pracujúcimi nechýbali ani viacerí poslanci, maliarskej štetky sa nezľakli Miroslav Bučko, Peter Žiačik, Peter Bílik, Cyril Crkoň a Lukáš Raník.

Každému je jasné, že nestačia len kozmetické úpravy, ale rekonštrukcia interiérov i exteriérových prvkov si vyžiada nákladné i odborné zásahy na všetkých športoviskách. Napriek tomu dokázala táto hŕstka nadšencov počas jednej brigády urobiť hromadu práce.
„Čelná stena je najkrajšia. Stihli sa pohľadové strany od tribúny doprava aj doľava, zábradlia a vnútra. Na celom štadióne sa vymaľovali modré komponenty. Na „kompletku“ sa urobili šatne, hokejisti si svoje upratali, poumývali sa okná,“ zhrnul výsledok práce Ladislav Loužecký z MŠK Púchov.
Monika Vajdová