Spojte zdravé kalórie s pohybom

593

Výživovo-pohybové koleso ktoré pripravili experti z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, a.s., vám  poradí, ktoré zdravé jedlá uprednostniť pred nezdravými, ako aj koľko pohybovej aktivity je potrebné vynaložiť v prípade, ak predsa len skonzumujeme kalorický pokrm.

Základom zdravého životného štýlu je správny príjem živín, ktorý uspokojí fyziologické potreby organizmu, doplnený pravidelným pohybom. Názorná pomôcka prináša porovnanie rôznych potravín a jedál z hľadiska obsahu kalórií a živín, spolu s odporúčaniami, ako nahradiť nezdravé  jedlá zdravými, s cennými živinami.

Na kolese nájdete na praktických príkladoch hotových jedál uvedené príslušné kalorické hodnoty spolu s typmi pohybových aktivít, ktoré Vám umožnia spáliť nadbytočne prijaté kalórie a udržať si optimálnu hmotnosť.

Jedlo/pohyb:

Grilované kuracie prsia s ryžou (180 g + 150 g) = 449,78 kcal
–   vyváži hodina plávania

Obložený chlebíček s nízkotučným syrom a šunkou (200 g) = 397,80 kcal
–   vyváži päťdesiatpäť minút v posilňovni

Vyprážaný syr s hranolčekmi a tatárskou omáčkou (100 + 150 + 20 g) = 704 kcal
–   vyváži  sedemdesiatminútový beh

Grilovaný losos s grilovanou zeleninou (180 g) = 301 kcal
–   vyváži tridsaťosem minút bicyklovania

3 zdravé tipy:

–   Bielkoviny majú tvoriť 10–15 % , tuky 25-30 % a sacharidy 55-60 % denného príjmu
–   Konzumujte čo najviac zeleniny a ovocia, každý deň aspoň 5 porcií
–   Uprednostňujte plnohodnotné a kvalitné potraviny, snažte sa na maximálnu možnú mieru obmedziť konzumovanie slaných potravín a jedál, polotovarov a spracovaných potravín

Zdroj: ÚVZ