Talent, odhodlanie a cieľavedomosť. Mladí ľudia z Trenčianskeho kraja si prebrali významné ocenenie

130

Skoro 140 študentov si prebralo významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu z rúk britského veľvyslanca Nigela Bakera a župana Jaroslava Bašku.

„Som rád, že ste súčasťou DofE. Máte sa čím chváliť. Máte talent, odhodlanie a cieľavedomosť. Verte mi, že to vás dostane ďaleko.” takto sa mladým ľuďom vo štvrtok v Trenčíne prihovoril britský veľvyslanec Nigel Baker. Ocenil nasadenie mladých ľudí, chuť na sebe pracovať a rozvíjať svoje okolie a komunity cez Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu – skrátene DofE.

Jednou z ocenených v Trenčianskom kraji je aj 19-ročná Karolína Milátová z Bánoviec nad Bebravou, ktorá na sebe systematicky pracuje a aj vďaka DofE sa jej podarilo dosiahnuť veľké úspechy: stala sa niekoľkonásobnou majsterkou v silovom trojboji. Súťažila v Turecku aj v Dánsku, získala druhé miesto na majstrovstvách Európy. Na slovenských majstrovstvách víťazila päťkrát.

Mladá študentka z Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou investuje do tréningov podstatnú časť týždňa. Okrem toho sa stíha rozvíjať aj v škole a ďalších aktivitách. “DofE vám ponúkne možnosť skúsiť veľa nových vecí, mne pomohlo zapracovať na zlepšení komunikácie,” hovorí Karolína, ktorá sa chce stať trénerkou a preto je pre ňu rozvoj v tejto oblasti veľmi dôležitý.

„Vždy si dávajte veľké ciele a podaria sa vám veľké veci. Program DofE je nádherný a užitočný. Podeľte sa o vašu skúsenosť DofE s kamarátmi, aby DofE rástlo. Je užitočným nástrojom na kultiváciu charakterových vlastností.” Týmito slovami motivoval prítomných mladých ľudí aj predseda samosprávneho kraja, Jaroslav Baška. Ocenenie skoro 140 mladým odovzdával v priestoroch kongresovej sály. Jaroslav Baška si zároveň na podujatí prebral cenu za dlhodobú podporu škôl, pedagógov a študentov v programe DofE.

Na Slovensku oceňuje DofE túto jeseň skoro 1700 absolventov. Slovensko sa tak vďaka tomuto číslu začína podobať na krajiny ako Kanada, Austrália, Nový Zéland či Spojené Kráľovstvo! Tento rok na sebe celkovo maká v DofE skoro 6500 mladých ľudí na všetkých troch úrovniach.

“DofE je unikátne v tom, že mladí ľudia získajú kompetencie, ktoré sa im zídu v budúcom živote aj v kariére. Pravidelne športujú, rozvíjajú svoj talent, ale aj zlepšujú svoje okolie cez dobrovoľníctvo. Pravidelnou a dlhodobou činnosťou budujú mentálnu odolnosť a zlepšujú tak svoje duševné zdravie, učia sa komunikovať a prekonávajú výzvy, aj v momentoch, keď sa im nechce,” hovorí riaditeľ DofE Slovensko Miloš Ondrášik. Unikátne je aj v tom, že jediným súperom mladého človeka je on sám a neporovnáva sa s inými.

Boris Zeman za spoločnosť Tesco mladým ľuďom odkázal, že im Tesco bude vždy pomáhať. „Veľa ste sa cez DofE naučili, no a určite to v budúcnosti využijete. Majte vždy odvahu a prekonávajte svoje limity.” Povzbudivo ukončil príhovor k Dofákom.

7866 hodín dobra pre kraj

Tomu, aby si prebrali bronzové a strieborné ceny predchádzalo veľa práve a odhodlania. Študenti napríklad v dobrovoľníctve investovali do svojho okolia 7866 hodín práce. Spoločne sa Dofáci z Trenčianskeho kraja rozvíjali 983 pracovných dní.

DofE je o rozvoji, stanovení si cieľov, vytrvaní a hľadaní cesty ako ho dosiahnuť. Mladí ľudia sa rozvíjajú prostredníctvom troch oblastí – Športu, Talentu, Dobrovoľníctva a na záver svoje skúsenosti zúročia na Dobrodružnej expedícii. Tej sa zúčastňujú spolu so školenými Expedičákmi, budujú tímy a zlepšujú sa v celkovej komunikácii.

Čo je Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu?

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý v roku 1956 založil princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej. Ročne ho realizuje vyše 1 milión mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 130 krajinách sveta.

Na Slovensku funguje program DofE od roku 2015. V pilotnom ročníku bolo zapojených 12 škôl a 181 mladých ľudí, ktorí chceli na sebe pracovať. Po ôsmich rokoch sa programu podarí prekročiť magickú hranicu, keď dokopy ocenil vyše 7000 študentov z vyše 230 škôl a organizácií po celom Slovensku. Na jeseň 2023 si svoje ocenenie DofE odnesie vyše 1700 mladých z celého Slovenska.

Ocenenie pomáha, ak sa chce dostať mladý človek na vysokú školu u nás alebo v zahraničí, získať štipendium, či nájsť si lepšiu prácu.  DofE otvára brány pre nových mladých ľudí. Prihlásiť sa môžu do 15. októbra.

www.dofe.sk