V piatok si môžete otestovať prvé kilometre Vážskej cyklotrasy

799

Premiérovo sa cyklisti po historicky prvom úseku Vážskej cyklotrasy prevezú už tento piatok. Obec Horná Streda si v spolupráci s Novým Mestom nad Váhom a Trenčianskym samosprávnym krajom pri tejto príležitosti pripravila pre cyklistickú verejnosť niekoľko prekvapení.

Slávnostný  program k uvedeniu 13,4 kilometrového úseku cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom sa nebude konať nikde inde, ako priamo na cyklotrase. Tá hneď v prvý deň svojho oficiálneho uvedenia do života bude centrom živého diania. V obci Horná Streda, v ktorej cyklotrasa začína, do dobrej nálady zahrá dychová hudba Inovčanka a vystúpia deti z obecnej Základnej školy s materskou školou. Aby sa verejnosť o cyklotrase dozvedela čo najviac, okrem prestrihávania pásky je na pláne aj odhalenie informačnej tabule, ktorá o tomto unikátnom diele prezrádza niečo viac. Aby cyklisti neostali hladní, obec Horná Streda pozýva verejnosť aj na občerstvenie.

Na kolesá tak cyklistický pelotón z Hornej Stredy po prvýkrát vyrazí o 14.30 hod.

Na svojej trase do Nového Mesta nad Váhom bude mať tri milé zastávky. K nim bude patriť vystúpenie mažoretiek z Materskej školy v Považanoch, v ktorom sa malí škôlkari predstavia priamo na cyklotrase v katastrálnom území obce Považany. Nakoľko sú súčasťou cyklotrasy aj dve kryté odpočívadlá, v jednom z nich cyklistický pelotón pozýva na občerstvenie zhotoviteľská spoločnosť Strabag, s.r.o. V prípade dobrého počasia chýbať nebude ani malá zastávka Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ak sa cyklisti pristavia a zodpovedia na jednoduchú otázku, dostanú od samosprávneho kraja malú odmenu.

O 15.30 hod. už pozýva na kultúrny program Nové Mesto nad Váhom.

Cyklistický pelotón a verejnosť privíta nielen chutným gulášom, ale aj vystúpením detí z miestnej základnej školy a akrobatickým vystúpením bikerov z Nového Mesta nad Váhom. Nakoľko sa na župnú cyklotrasu pripojilo svojím kúskom cyklotrasy aj Nové Mesto nad Váhom, prestrihávať páska sa bude aj na mestskom úseku cyklotrasy.

Cyklotrasa začínajúca na hranici Trnavského a Trenčianskeho kraja v obci Horná Streda je historicky prvým úsekom Vážskej cyklotrasy z dielne Trenčianskeho samosprávneho kraja. Je teda prvou z ôsmich častí 100 kilometrového projektu, ktorý spojí juh kraja s jeho severnou hranicou. Prečítajte si, čo ste o nej možno nevedeli:

* 100 kilometrový unikát bez mena – stále nie je zrejmé, ako sa cyklotrasa bude volať. Práve v týchto dňoch o tom rozhoduje verejnosť na základe hlasovania. Vyberá sa spomedzi návrhov, ktoré župa zbierala uplynulého polroka. Hlasovať je možné na adrese cyklotrasytsk.sk.

* dvakrát toľko vrstiev, ako je štandardom – bežná konštrukcia vozovky cyklotrasy pozostáva z 18 – 20 cm hrubej vrstvy asfaltu, betónového podložia a štrkodrviny. Hrúbka tejto cyklotrasy však dosahuje až 35 cm. Duplikovaná je práve asfaltová vrstva.

* neunesie len bicykel, ale aj ťažké nákladné vozidlo – nakoľko cyklotrasa prechádza po korune ochrannej hrádze rieky Váh, resp. po pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), Trenčianska župa vyšla v ústrety požiadavke SVP a cyklotrasu prispôsobila tak, aby zvládla aj prejazd nákladných mechanizmov. Práve tie totiž využíva SVP pri správe vodných tokov.

* až 13,4 km radosti – presne takú dĺžku dosahuje cyklotrasa medzi hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom. Náklady na jej výstavbu predstavujú 3,7 mil. €. Samotnú výstavbu realizovala spoločnosť STRABAG, s.r.o.

* hotová za sedem mesiacov – výstavba začala v novembri 2017, cyklotrasa bola dokončená v máji 2018.

* štyri obce, jedno mesto – cyklotrasa priamo spája katastrálne územia 4 obcí (Horná Streda, Brunovce, Potvorice, Považany) s mestom Nové Mesto nad Váhom.

* dve príležitosti na odpočinok – jej súčasťou sú aj dve zastrešené odpočívacie plochy.

* priaznivá pre všetky kolieska – povrch cyklotrasy je vytvorený zo špeciálneho povrchu, priaznivého aj pre korčuliarov.

* na bicykli aj do práce – na trase tejto cyklotrasy a v jej blízkom okolí sídli približne 20 regionálnych zamestnávateľov, firiem a spoločností.

* štatistiky hovoria, že na výstavbu cyklotrasy sa použilo 9 tis. ton asfaltu a  6 tis. ton betónových konštrukcií.

* bez áut – cyklotrasa je absolútne segregovaná od motorovej dopravy.

* štedrá šírka – cyklotrasa v priemere dosahuje šírku tri metre, ktoré poskytnú komfortný priestor pre dva cyklistické pruhy v obojsmernej prevádzke cyklotrasy.

Píše sa rok 2018 a Trenčiansky samosprávny kraj pozýva 25. mája 2018 o 14.00 hod. do obce Horná Streda na slávnostné otvorenie cyklotrasy.

Zdroj: TSK