V poradí piate a pod taktovkou mesta druhé plošné testovanie na COVID-19

211

Počas uplynulého víkendu (23. 1. a 24. 1. 2021) sa v Púchove konalo už piate plošné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Spolupráca v jednotlivých odberových tímoch bola profesionálna, na každom odbernom mieste (OM) otestovali v priemere okolo 300 ľudí.

Celkom sa dobrovoľného plošného testovania v sobotu zúčastnilo 3.425 osôb, z ktorých bolo 15 pozitívne otestovaných. Miera pozitivity za prvý deň plošného testovania v Púchove je 0,44 %. Z celkového počtu otestovaných tvorilo 220 ľudí otestovaných v Púchove, pochádzajúcich mimo Púchovský okres – z tých nebol nikto pozitívne otestovaný.

Druhý deň (nedeľa) plošného testovania v Púchove sa niesol v pokojnom režime na všetkých 10 odberných miestach, ktoré boli pre víkendové testovanie zriadené. Počas nedeľného dopoludnia sa prišlo otestovať o polovicu menej ľudí ako za sobotné dopoludnie, čo môže byť spôsobené aj tým, že plošné testovanie v meste Púchov je rozložené až do štyroch dní. Testovanie pokračuje v pondelok a utorok nasledujúci týždeň (25. 1. a 26. 1. 2021) na troch už známych OM. Dve sú zriadené v Divadle Púchov (OM 1 sála, OM 2 javisko) a jedno OM vo volejbalovej hale MŠK. Desať odberných miest sa v nedeľu večer uzatvorilo presne o 20.00 hod. K tejto hodine bolo za nedeľu otestovaných 2.444 ľudí. Z tohto počtu bolo 17 ľudí s pozitívnym výsledkom testu.

Miera pozitivity v Púchove predstavuje 0,55 percenta

Za celý víkend sa tak otestovalo 5.869 záujemcov, celkový počet pozitívne otestovaných bol 32. Z celkového počtu zúčastnených počas víkendu bolo 371 osôb s bydliskom mimo Púchovský okres (pozitívny test mali dve osoby). Miera pozitivity v Púchove za sobotu a nedeľu predstavuje 0,55 percenta.

Počas celého víkendu spolupracovali s koordinátormi OM – zamestnancami Mestského úradu Púchov aj príslušníci Ozbrojených síl SR, ktorí na jednotlivých OM kontrolovali dodržiavanie opatrení pre bezproblémový priebeh testovania. Zväčša sa testovania zúčastnili vojaci, ktorí pracovali v meste aj počas celoplošného testovania v minulom kalendárnom roku a svoje OM už veľmi dobre poznali. Vzájomnú tímovú spoluprácu si pochvaľovali všetky odberné tímy, profesionálny prístup zdravotníkov a taktiež vľúdne slová záujemcov o testovanie, ktorí dobrovoľne prišli nielen kvôli potrebe certifikátu, ale aj pre spoluúčasť na zlepšení situácie, spríjemňovali čas všetkým prítomným na odberových miestach.

Poďakovanie primátorky Kataríny Henekovej

Poďakovanie patrí kolegom na mestskom úrade, Ivete Brindzovej, Laure Krošlákovej, Mariánovi Ondričkovi, Zuzane Brindzovej, Daniele Gabrišovej, Petrovi Barančíkovi, Branislavovi Zrínymu, za ich oddané nasadenie nielen počas víkendu, ale aj počas príprav a organizácie celého testovania, ktoré bude prebiehať ešte nasledujúce dva dni. Veľké ĎAKUJEM pre Vás, koordinátorov odberových tímov, za Váš obetavý prístup a samozrejme ďakujem príslušníkom Ozbrojených síl SR a všetkým členom odberových tímov, ktorí ste sa trpezlivo a s úsmevom venovali našim spoluobčanom. Zároveň ďakujem poslankyniam Angele Lazorovej a Mike Vargovej za pomoc pri rozvoze obedov, ktoré pripravil tím Dagmar Petrovej z Materskej školy Lienka, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Poďakovanie patrí Podniku technických služieb mesta Púchov za zabezpečenie ipravidelnej dezinfekcie odberných miest. Nesmiem zabudnúť prejaviť vďačnosť ani sponzorom, ktorí sa postarali o občerstvenie odberových tímov – Gimax a reštaurácia Antunović, a tiež za poskytnutie liečivých mastičiek (Strong Power),“ poďakovala Katarína Heneková.

Ďalej dodala: „Testovanie počas víkendu prebehlo bez komplikácií a ja naozaj oceňujem trpezlivý prístup všetkých občanov, ktorí sa prišli otestovať. Splnil sa náš cieľ, aby sme vytvorili dostatočný počet odberných miest, aby tak v sychravom počasí nemuseli občania dlho čakať v radoch. Účasť Púchovčanov na testovaní dokázala, že sa vieme spojiť a napriek tomu, že testovanie nie je žiadny príjemný zákrok, zvládli sme to. Výsledky sú zatiaľ veľmi optimistické, a hoci testovanie ešte bude pokračovať nasledujúce dva dni, verím, že sa zaradíme medzi tie lepšie okresy, kde nebude potrebné ďalšie testovanie.

Určite nám veľmi pomohlo testovanie pred dvoma týždňami, kedy sme vykazovali mieru pozitivity 1 percento. Dnes je toto percento 0,55, čo je o takmer polovicu menej. Svoju úlohu pri testovaní zohrávajú aj tri stále mobilné odberné miesta, ktoré v meste máme a ktoré nám umožňujú priebežne zachytávať šírenie vírusu. S podobnými výsledkami skončili aj okolité obce a ja ďakujem touto cestou za spoluprácu aj starostom z nášho okresu, a samozrejme aj za to, ako to zvládli. Každopádne je dôležité sledovať oficiálnu webovú stránku Mesta Púchov, Púchovské noviny a oficiálne sociálne siete Mesta Púchov, kde budeme priebežne informovať o tom, ako sa výsledky testovania vyvíjajú a čo nás čaká v nasledujúcom období.“

Testovanie v Púchove pokračuje ešte v pondelok a utorok (25. 1. a 26. 1. 2021), pričom k dispozícií sú 3 OM – Divadlo Púchov OM č. 1 (sála divadla) a OM č. 2 (javisko) a OM MŠK volejbalová hala. Tieto sú pre záujemcov o testovanie dostupné v čase 15.00 – 20.00 hod. Zároveň sú pre ľudí otvorené aj 3 MOM v Púchove, v tradičnom čase 10.00 – 18.00 hod. v budove SOV a v priestoroch DHZ Púchov, a v čase 14.00 – 22.00 hod. v budove B2 na Kolonke.

Od stredy 27. 1. 2021 je nutné sa preukázať predovšetkým v zamestnaní a na vybraných miestach či v prírode platným certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu alebo RT-PCR testu podľa Uznesenia vlády SR č. 30/2021, ktorým sa o. i. upravujú výnimky zo zákazu vychádzania a Vyhlášky č. 14/2021 ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Mesto Púchov pri testovaní úzko spolupracovalo so starostami obcí nášho okresu. Na základe toho bolo možné zostaviť nasledovnú tabuľku s neoficiálnymi výsledkami testovania:

Laura Krošláková