Váh “tečie” svetom

543
Spoločná fotografia folklórneho súboru Váh z centra Záhrebu. Foto: Katarína Kalusová

Príchod leta a horúcich mesiacov možno u mnohých evokuje čas odpočinku, voľna a dovoleniek. Pre folkloristov však obdobie od júna do konca septembra znamená vyvrcholenie celoročných príprav na sezónu festivalov, jarmokov, slávností a vystúpení, kde sa drina z tréningov premení na živý obraz tanca, hudby a spevu.

Ako je to už zvykom, tak ani my Váhisti sme počas roka nezaháľali a od Vianoc, kedy sme sa prezentovali spoločným programom s folklórnymi súbormi Rozsutec zo Žiliny a Mladosť z Dubnice nad Váhom, sme sa začali pripravovať na nabité leto. V marci sa naše rady rozšírili o nového člena – Luciu Šarišskú, ktorá sa vo svojom folklórnom životopise môže pochváliť postom sólistky v súboroch Rozsutec a Stavbár zo Žiliny. Lucia u nás zaujala miesto ochotníckej tanečnej pedagogičky a pod jej taktovkou sme sa staršie i mladšie generácie tanečníkov venovali technickému zdokonaľovaniu tancov z dielne nášho vedúceho a choreografa Richarda Benecha a i s jej pomocou, sme mohli v súbore znovu uviesť do nášho repertoára staršie súborové choreografie z iných oblastí Slovenska.

Vyšúchané tanečné topánky a hodiny strávené nácvikmi sme začali úročiť už na začiatku júna, kedy sme sa predstavili v Českej republike v Plzni na našom prvom zahraničnom festivale tohto leta – 22. MFF CIOFF Plzeň. Štvordenný medzinárodný festival sme strávili v spoločnosti domácich súborov a súborov zo Španielska, Bulharska a Poľska. Nielen mesto Púchov ale aj Slovensko medzi inými krajinami sme vo svete reprezentovali aj v júli na 18. Medzinárodnom festivale folklóru Turopolje v Chorvátsku. Hneď po príchode bolo úlohou všetkých súborov spraviť akúsi tanečnú školu a naučiť tak obyvateľov a cudzokrajných tanečníkov kroky zo svojich krajín. Väčšina iných súborov stavila v tanečnej škole na tzv. kolesové tance v kruhu. My sme pod taktovkou nášho vedúceho učili ostatných zase, pre nás typické, kroky a krútenia v pároch so sprievodom živej hudby. V ďalších dňoch nášho pobytu v Chorvátsku sme pokračovali šnúrou vystúpení po Záhrebe a jeho okolí.

Do našich choreografií sa rýchlo zapojili aj tanečníci, ktorí k nám prišli v septembri 2017 z DFS Biela voda. Noví členovia sa rýchlo aklimatizovali a niektorí z nich dokonca nahradili starších tanečníkov, vo vybraných sólach. Za krátky čas odviedli kus práce a po technickej stránke sa oproti začiatkom vyformovali na nepoznanie a tak sme sa nehanbili ich postaviť do ťažkej úlohy, a to prezentovať náš súbor na spomínanom festivale v chorvátskom Záhrebe na súťažnom programe v konkurencii ostatných súborov z celého sveta (Austrália, Francúzsko, Macedónsko, Bulharsko a domáci chorváti). Spomedzi všetkých telies sa nám podarilo s dvoma choreografiami, z Hornej Maríkovej (“Ani tuto, ani tam”) a Púchovskej doliny (“Neviem, neviem, čo mám robic”) získať ocenenie za výborné hudobné spracovanie, za čo vďačíme hudobnej zložke nášho súboru pod vedením primášky Jasmíny Dorčíkovej a vedúcemu hudby Ivanovi Sadloňovi. Mimo ocenenie za hudobné spracovanie sa nám taktiež podarilo vytancovať si cenu za Najlepší umelecký a scénický dojem, na čom má zásluhu autor spomínaných choreografií, náš vedúci Richard Benech. Po minulých úspechoch v súťažiach na Slovensku, kde poprední etnológovia hodnotili naše tance zlatými a striebornými pásmami, sme radi, že choreografie nášho regiónu zaujali aj zahraničných odborníkov, ktorí ocenili ich umeleckú hodnotu a prevedenie účinkujúcimi.  Veríme, že práve tieto úspechy odrážajú profesionalitu nášho súboru, na ktorej si zakladáme a do budúcna máme ambície sa stále zlepšovať. Aj keď hrdo a radi reprezentujeme našu Púchovskú dolinu, z ktorej čerpáme námety na väčšinu našich tancov, dovolili sme si práve na Jadrane premiérovať staro-novú choreografiu s názvom “Parádnice zo Zemplína”, na ktorú sa Púchovčania môžu tešiť napríklad na nadchádzajúcich mestských akciách. Chorvátskych divákov oproti porote, ktorá hodnotila profesionálnu stránku súboru, zase zaujala energickosť tanca a rozmanitosť krojov, v ktorých sme vystupovali v sprievode živej desaťčlennej hudby s cimbalom. Nakoľko každá dedinka Slovenska má svoje vlastné odevné poklady, tak bolo potrebné aj dané tance prezentovať v správnom kroji. Práve z toho bolo publikum unesené, keď sme sa uprostred centra Záhrebu po tanci prezliekali a vychádzali na javisko stále v iných farbách, úpravách hlavy či doplnkoch. Dni strávené v Chorvátsku sme zapečatili imatrikuláciou nových členov a mohli sme s hrdosťou vyraziť domov. Týždeň na to, sme navštívili Marikovské folklórne slávnosti a v spoločnosti folklórnych skupín Marikovskej a Púchovskej doliny sme sa na vyžiadanie prezentovali choreografiou z Hornej Maríkovej. Bolo nám cťou, ju odprezentovať priamo v obci odkiaľ sa na choreografiu čerpal námet.

Keďže leto ešte nekončí, tak i nás čakajú ďalšie vystúpenia. Najbližšie nás môžete vidieť napríklad 11. 8. na festivalíku na Soláni (Morava) a 12. 8. na dožinkách v Nedašove (Morava), obe obce sa nachádzajú len kúsok za hranicami. Na prelome augusta a septembra nás čaká ešte jeden viacdňový medzinárodný festival 19. Festival dychových a folklórnych súborov FEDO v Zlíne (ČR), a potom sa predstavíme na podujatiach v Púchove, ktorými sú Púchovský jarmok a Mikulášsky jarmok. Nadšencov tanca a spevu možno poteší nadchádzajúci septembrový nábor do tanečnej zložky, na ktorý vás srdečne pozývame. Bližšie informácie k náboru môžete sledovať na našich facebookových stránkach, instagrame či osobitných plagátoch.

Všetko to čo robíme by sme nedokázali bez podpory, preto sa touto cestou chceme poďakovať OZ Folklórne srdce Púchov , Divadlu Púchov – Púchovskej kultúre s. r. o. a Trenčianskemu samosprávnemu kraju. Vďaka patrí aj rodičom malých i veľkých folkloristov, vedeniu detských súborov a skupín mesta Púchov a okolia, z ktorých sa mnoho členov rozhodlo pre účinkovanie v hudobnej či tanečnej zložke FS Váh a hlavne vám divákom a fanúšikom, pre ktorých vždy s radosťou vychádzame na javiská. Ak nás chcete podporiť alebo sa dozvedieť viac o FS Váh,  tak nás sledujte na instagrame @fsvahpuchov alebo na našej facebookovej stránke facebook.com/fsvahpuchov.

Adam Staňo, FS Váh 
Foto: Katarína Kalusová

Predstavenie tanca “Ani tuto, ani tam” z obce Horná Mariková na Marikovských folklórnych slávnostiach.
Diplomy a ocenenia FS Váh, ktoré získal za súťažné pásma vo Velikej Gorici (Chorvátsko).
Záber z galaprogramu vo Velikej Gorici (tanec Ženci a žnice).
Kompletná tanečná zostava FS Váh pred súťažným predstavením vo Velikej Gorici (Chorvátsko).
Súťažný tanec „Neviem, Neviem” v chorvátskej Velikej Gorici.