Vianočné balíky treba poslať do 18. decembra

61

Predsviatočné obdobie prináša už tradične zvýšený záujem o poštové služby, či už posielanie listových zásielok alebo balíkov. Slovenská pošta príjme denne v predvianočnom období viac ako 1.100.000 zásielok. Podiel na tom má aj nákup tovarov na internete, posielanie darčekov prostredníctvom pošty, ale aj stále pretrvávajúca tradícia Slovákov zasielania vianočných pozdravov. Aby bol balík doručený do Vianoc, najneskorší termín zaslania balíka je piatok 18. decembra. 

V predvianočnom období príjme Slovenská pošta denne viac ako jeden milión listových zásielok a vyše 100-tisíc balíkov. Tieto čísla ešte môžu rásť, preto odporúčame zákazníkom, aby si posielanie zásielok nenechávali na poslednú chvíľu a využívali napríklad aj BalíkoBOXy, ktoré sú ideálnym spôsobom doručenia, pretože sú dostupné 24 hodín 7 dní v týždni. Zákazník si môže kedykoľvek podľa svojich možností vybrať zásielku pohodlne, rýchlo a bez čakania. Slovenská pošta ponúka doručenia balíkových zásielok do niektorého zo siete 122 BalíkoBOXov po celom Slovensku.

V závislosti od aktuálnych potrieb prispôsobuje Slovenská pošta počty kuriérov, pričom sa tieto počty denne menia. Oproti bežnej prevádzke sú v tomto období navýšené počty kuriérov v priemerne o 8 % až 10 %. Pošta zároveň eviduje zvýšený záujem o doručenie zásielok na adresu, teda kuriérom. V porovnaní s minulým rokom pošta zaznamenáva nárast o takmer 40 %.

Posielanie zásielok v rámci Slovenska

Ak by zákazník chcel poslať pohľadnicu či list 2. triedy v rámci Slovenska tesne pred Vianocami, odporúčame ju podať najneskôr v piatok 18. decembra, u listov 1. triedy odporúčame najneskorší termín podania v pondelok 21. decembra.

Ak chce klient poslať balík v rámci Slovenska tak, aby došiel na Vianoce, odporúčame ako posledný termín piatok 18. decembra. Zákazník môže podať balík aj ako expresnú zásielku, ktorá príde adresátovi skôr. Zákazníkom zároveň odporúčame uviesť mobilné číslo adresáta zásielky, aby mohol byť vopred informovaný o doručení zásielky. Zásielku môže sledovať aj v mobilnej aplikácii.

Posielanie zásielok do/zo zahraničia

Pri posielaní balíkov do zahraničia sa lehoty doručenia rôznia v závislosti od štátu určenia. V predvianočnom období treba prihliadať aj na zvýšené riziko nepriaznivého zimného počasia, čo môže byť príčinou zdržania zásielky nielen na Slovensku, ale aj v krajine určenia, a tiež treba myslieť na to, že aj iné poštové podniky zaznamenávajú v tomto období zvýšený počet zásielok. Okrem toho v súvislosti s COVID-19 platia v súčasnosti určité obmedzenia v medzinárodnej preprave, ktoré môžu výrazne vplývať na celkový čas doručenia.

Preto odporúčame poslať zásielku určenú do zahraničia v predstihu. Ak chcú zákazníci posielať listy alebo balíky do zahraničia, odporúčame podať listové zásielky najneskôr v piatok 18. decembra a balíky najneskôr vo štvrtok 17. decembra.

Ak klient posiela zásielku zo zahraničia, odporúčame aj vzhľadom na povinnosť colnej kontroly a protipandemické opatrenia, doručiť zásielky (najmä balíky) na Slovensko minimálne 7 – 8 pracovných dní pred Štedrým dňom. Listové zásielky odporúčame doručiť minimálne 5 – 6 pracovných dní pred Štedrým dňom, podľa toho, či ide o dokumentáciu, alebo tovar.

Zdroj: Slovenská pošta, foto: pixabay