Vlastivedné múzeum otvorilo truhlice s ľudovým odevom regiónu

168

Vlastivedné múzeum realizovalo v roku 2023 projekt Otvorené truhlice, ktorého odborných garantom bol etnológ PhDr. Richard Benech.

Múzeum v rámci projektu vybudovalo malú expozíciu, ktorá obohatila ponuku múzea hlavne pre záujemcov v oblasti ľudovej kultúry. Už samotný názov projektu naznačuje, že ide o nahliadnutie do odevných truhlíc, ktoré nechýbali v žiadnom dome. Zameriava sa na prezentáciu variantov ľudového odevu v zbierkotvornej oblasti múzea. Vystavené sú mužské a ženské odevy z obcí Záriečie, Dohňany, Červený Kameň, Dolný Lieskov, Papradno a Udiča. Nová výstavná prezentácia podáva obraz o rôznorodosti i podobnosti odevu obcí z opačných kútov regiónu horného Považia. Textilné komponenty sú vhodne doplnené aj ľudovými šperkami – spínadlami, ozdobnými špendlíkmi, korálkami. Zaujme aj replika nedávno objaveného mosadzného spínadla z lokality Stražisko.

Projekt múzea Otvorené truhlice bol vybudovaný s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Trenčianskeho samosprávneho kraja. Pre verejnosť je výstava sprístupnená celoročne v pracovných dňoch od 7.-15:00, posledný vstup je o 14:30 hod.

Petronela Rágulová, Vm v PB