Vlastivedné múzeum sprístupnilo novú výstavu

149

Krása slovenského ľudového odevu

V piatok 1. decembra 2023 sprístupnilo Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici novú výstavu s názvom Krása slovenského ľudového odevu. Výstava prezentuje autorskú tvorbu fotografa Martina Habáneka z Ladiec, ktorý už niekoľko rokov dokumentuje ľudový odev a tradície Slovenska.

Martin Habánek sa narodil v roku 1980 v Ilave. Žije v Ladcoch, kde pracuje v cementárni. K fotografovaniu sa dostal v roku 2011 a fotí doteraz.

O svojom fotografovaní hovorí:

Moje začiatky fotenia boli v horách. Fotil som krajinkársku fotografiu, pretože hory sú môj duševný oltár. Postupom času som sa dostal portrétovému foteniu ľudí.

Priamo k ľudovým tradíciám, zvykom a ľudovým odevom som sa dostal hlavne cez ľudí, čo ich  zachovávajú pre ďalšie generácie .

Moje fotografie vznikajú pomocou ľudí, ktorí mi asistujú. Vždy pred fotením máme všetko pripravené. Čo sa týka ľudového odevu, ten musí byt presne pripravený podľa reguly odievania v istom období, či už sú to dni sviatočné alebo na svadbu, pracovné zasa na určité práce v daných oblastiach. Odev musí sedieť presne od vrchu po spodok, aby sme ukázali jeho čistotu a krásu .

Slovenské krojové umenie má v sebe punc jedinečnosti. A ja ho chcem zachovať vo fotografiách – navždy.

Na slávnostnej vernisáži vystúpili s kultúrnym programom trombitáši Štefánikovci z púchovskej doliny a folklórna skupina Limbora z Prečína.        

Výstava je otvorená pre verejnosť denne v pracovných dňoch od 7.-15:00, posledný vstup je o 14:30, potrvá do 15. 3. 2024.

Petronela Rágulová, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici