Zatmenie Mesiaca

332

Zatmenie Mesiaca je prírodný úkaz, ktorý nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a Mesiac sa dostane do tieňa vrhaného našou planétou. Dochádza k nemu vždy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v blízkosti ekliptiky. Pri úplnom zatmení Mesiaca sa stáva, že Mesiac nie je celkom neviditeľný, ale je čiastočne osvetlený svetlom, ktoré sa láme v zemskej atmosfére. Svetlo je po prechode atmosférou Zeme v dôsledku rozptylu ochudobnené o modrú zložku a dodáva Mesiacu červenú farbu.

Úplné zatmenie Mesiaca bolo možné pozorovať v pondelok 21. januára v skorých ranných hodinách. Pozorovatelia ho uvideli takmer v celom priebehu, okrem konca čiastočného zatmenia, ktoré nastalo už po východe Slnka pod obzorom. Čiastočné zatmenie trvalo tri hodiny a sedemnásť minút, z toho úplná fáza jednu hodinu a dve minúty. Keďže je Mesiac 21. januára nielen v splne, ale súčasne aj v prízemí (od Zeme vzdialený len 353.400 km), nastal tzv. superspln. Bolo to posledné zatmenie tohto desaťročia. To najbližšie, 16. júla 2019, bude len čiastočné. V úplnom zatmení uvidíme Mesiac opäť až 7. septembra 2025.

My sme sa vybrali pozorovať koniec zatmenia Mesiaca a zároveň východ Slnka na kopec Holíš nad Nimnicou, odkiaľ vám prinášame niekoľko fotografií.

Foto: Slavomír Flimmel