Žiaci púchovských stredných škôl vyrábajú štíty pre nemocnice

145

S doplnením zásob osobných ochranných pracovných prostriedkov pre personál nemocníc sa v týchto dňoch rozhodli pomôcť dobrovoľníci naprieč celým Slovenskom. Štíty na 3D tlačiarni vyrábajú už aj žiaci stredných škôl v pôsobnosti TSK. Prvé kusy prioritne poputujú do bojnickej nemocnice.

Nadšenci 3D tlače sa v tomto období zmobilizovali do jednej veľkej skupiny, ktorá sa rozhodla pomôcť zdravotníkom na celom Slovensku. Do iniciatívy sa postupne zapájajú aj žiaci stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj. V stredu 1. apríla 2020 doniesli žiaci Gymnázia v Púchove a dubnickej priemyslovky na župný úrad prvých 25 kusov, ktoré vyrobili spolu so žiakmi Spojenej školy v Púchove. „Štít je na 3D tlačiarni možné vytlačiť asi za dve a pol hodiny. Ďalších desať minút trvá jeho zmontovanie. Vyrábame ich najmä pre potreby nemocníc, pretože tam ich ľudia najviac potrebujú,“ uviedol gymnazista s tým, že ďalšie kusy sú už vo fáze výroby.

 „Hlavným iniciátorom myšlienky bol Marek Macko, absolvent Spojenej školy Púchov, ktorý sa zapojil najskôr sám do otvorenej internetovej komunity. Keď sa výroba rozbehla, oslovil aj našu školu,  my sme zapožičali 3D tlačiarne a zaktivizovali ďalších študentov z rôznych škôl v pôsobnosti TSK,“ dodala riaditeľka Spojenej školy v Púchove Lenka Jancíková. „Prvú várku týchto štítov sme sa rozhodli prioritne distribuovať do našej najväčšej nemocnice – NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach. Prácu zdravotníckeho personálu si veľmi vážime a aj takýmto spôsobom  by sme ich chceli chrániť. Srdečne ďakujem žiakom župných stredných škôl, ktorí sa do iniciatívy zapojili a pomáhajú našim zdravotníkom,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

TSK