Žiaci ZŠ J.A.Komenského na výlete v Londýne

783

Dňa 21. 5. sme vyrazili na školský výlet do Londýna. Cieľom tejto exkurzie bolo spoznanie Anglicka a zlepšenie anglického jazyka žiakov. Na cestu sme vyrazili o 11. hodine spred školy a počas cesty sme zobrali žiakov zo súkromnej školy v Trenčíne, ktorí túto cestu podnikli s nami. Cesta trvala 2 dni autobusom so zastávkami v mestách Amsterdam (Holandsko) a Dunkerque, (Francúzsko). Do Anglicka sme sa preplavili cez prieplav La Manche pomocou trajektu. Preplávanie trvalo okolo 1,5 hodiny a more bolo počas cesty tam aj späť pomerne pokojné.

Po vylodení v Anglicku sme sa zastavili v meste Canterbury a potom sme išli na priradenie do rodín, u ktorých sme počas výletu prenocovali. Ubytovanie bolo príjemné a problémov málo. Každé ráno nás rodiny dopravili na miesto stretnutia, odkiaľ sme pokračovali autobusom na rôzne miesta v Anglicku. Počas výletu sme navštívili veľa známych atrakcií a pamiatok ako London Eye, Tower Bridge, Greenwich, hrad Windsor a ďalšie. V rozsiahlom parku Greenwich sme si mohli pozrieť planetárium, ale aj nultý poludník a pritom naraz stáť na dvoch pologuliach Zeme.

Na hrade Windsor sme si pozreli zaujímavý interiér a exteriér hradu a tiež mix rôznych historických období. Mohli sme si vidieť, ako žili rôzne kráľovské rodiny počas histórie. Previezli sme sa aj najstarším metrom Európy a tiež sme boli na veľmi známej ulici Oxford Street, kde sme mali šancu pozrieť sa na rušný londýnsky život. Cesta naspäť začala po prehliadke mesta Cambridge, kde sme si pozreli rozsiahle univerzity, v ktoré absolvovali aj niektorí veľmi známi ľudia. Cesta späť trvala veľmi krátko, keďže väčšinou sme cestovali v noci, cesty boli prázdne, takže domov sme došli pomerne rýchlo a v poriadku. Takmer všetci sme sa zhodli na tom, že výlet bol vydarený a v mnohom nás obohatil.

Text: Tomáš Gubicza, 8.A

Čo sa vám najviac páčilo na tejto jazykovej exkurzii?
V Amsterdame sa nám páčilo múzeum voskových figurín, mohli sme sa odfotiť s osobnosťami z celého sveta. Dunkerque mal peknú piesočnatú pláž. V Londýne sa nám páčil Tower Bridge, most cez rieku Temža. Cambridge nás prekvapil architektúrou univerzít.

Pomohla vám exkurzia zlepšiť sa v anglickom jazyku?
Zlepšili sme sa v konverzácii , pretože sme bývali v anglických rodinách a museli sme sa s nimi rozprávať po anglicky. Staršia žiačka našej školy, ktorá nie je až tak dobrá v angličtine, nepovedala za celý náš pobyt v rodine ani slovo, až posledný deň povedala neuveriteľných päť viet.

Chceli by ste takýchto výletov absolvovať viac?
Určite áno.

Zmenila táto exkurzia váš názor na Anglicko?
Mesto Londýn bolo ešte krajšie, než sme si predstavovali. Mysleli sme si, že nás pamiatky nebudú až tak zaujímať. O pamiatkach sme sa veľa dozvedeli pomocou filmov, ktoré nám pani sprievodkyňa púšťala počas cesty autobusom, a preto boli pre nás zaujímavejšie.

Ktoré mesto alebo pamiatka sa vám najviac páčila?
Najviac sa nám páčil hrad Windsor, ktorý nás prekvapil veľkosťou a krásou. Konala sa na ňom kráľovská svadba, ktorej výzdobu sme tiež ešte videli. Ďalšou zaujímavosťou bolo množstvo ľudí , ktorí si prišli hrad pozrieť, ale napriek tomu na tomto mieste nevládla žiadna zlá atmosféra alebo stres.

Text: Jana Novacká, Nina Luhová, 8.B