10. výročie vokálnej skupiny Harmony

649

Tretia májová sobota bola pre vokálnu skupiny Harmony zo Základnej umeleckej školy významným a slávnostným dňom. Skupina Harmony totiž vo Veľkej sále Divadla v Púchove oslávila 10. výročie svojho založenia a o kvalitný spev skutočne nebola núdza.

Výročný koncert začal úvodnou piesňou s názvom II est bel et bon od hudobníka Pierrea Passereaua a celkovo bol rozdelený na dve časti. V prvej bol pre divákov pripravený program, ktorý spadal do kategórie A cappella, čiže spev bez sprievodu a repertoárom sa blíži viac ku klasickej hudbe alebo úpravám ľudových piesní. Po renesančnom úvode nasledovali piesne ľudové. Ako prvá zaznela pieseň Šak je tá niva od slovenského hudobného skladateľa Ladislava Burlasa, ktorá pochádza zo Záriečia. Po nej nasledovala ruská ľudová pieseň a množstvo ďalších, ktoré v A cappella prevedení zneli výborne.

V druhej časti koncertu sa ku skupine pridali aj ostatní pedagógovia a žiaci Základnej umeleckej školy. Spoločne hrali skôr populárne piesne ako napr. My heart will go on z filmu Titanic, či I feel pretty z legendárneho muzikálu West Side Story. Divákom sa na výročnom koncerte po prvýkrát predstavila aj dievčenská žiacka skupina, ktorá sa vyčlenila z detského speváckeho zboru Be Happy a naraz odspievali hneď dve moderné piesne.

Vokálna skupina Harmony zo ZUŠ pod vedením Márie Jašurdovej vyhrala v roku 2014 medzinárodnú súťaž speváckych zborov Námestovské hudobné slávnosti, o rok neskôr sa stala najlepším slovenským účastníkom súťaže na medzinárodnom festivale Musica Sacra v Bratislave a skončila len tesne za celkovým víťazom súťaže.

Barbora Krchňavá

 

Čo a kto je „Harmony“

Vokálna skupina Harmony vznikla z iniciatívy učiteľov Základnej umeleckej školy na prelome rokov 2006 – 2007. Pôvodne šlo o miešané teleso, ktoré vystupovalo pod názvom Komorný zbor učiteľov pri ZUŠ v Púchove.

Hneď od začiatku vzniku sme mali ambíciu študovať prevažne náročnejší klasický repertoár, ktorý sme postupne rozširovali o skladby z oblasti populárneho žánru. Postupne zbor opustili jeho mužskí členovia a tak sa sformovalo ženské vokálne teleso, ktoré v súčasnosti poznáme ako „Harmony.“

Členkami zboru sú učiteľky našej školy a jedna naša bývalá kolegyňa, ktorá zostala skupine verná napriek tomu, že zmenila zamestnávateľa. Čo sa týka hlasového rozdelenia, spievame väčšinou 4-hlasne (niekedy 5 alebo 6-hlasne). Hlasové skupiny sú: soprán Lenka Ďuďáková a Zuzana Kredatusová (obe vyučujú spev), mezzosoprán: Alžbeta Florišová (klavír, spev), Tatiana Stupavská (akordeón), prvý alt: Janka Marmanová (husle), druhý alt: Daniela Sadloňová (klavír), Erika Fojtíková (klavír). Umeleckou vedúcou je Mária Jašurdová (vyučujúca zborový spev a klavír).

Ako už stále hudobné teleso školy sa aktívne podieľame na hudobnom živote mesta. Náš repertoár je veľmi pestrý: v súčasnosti spievame skladby starej hudby a renesancie, klasickú hudbu (prevažne hudba 19. storočia), úpravy ľudových piesní, spirituál, gospel, rôzne žánre populárnej hudby. Spolupracujeme s našimi kolegami zo školy a táto spolupráca prináša množstvo krásnych spoločných projektov, akým bol napríklad Koncert ku Dňu parkov v roku 2016 na Lednických Rovniach, veľa spoločne odohraných Hudobných večerov, Benefičných koncertov a pod.

Mária Jašurdová