„Afrika na Pionieri“ v Župnom dome

301

Cestovateľ Marek Slobodník robí po celom Slovensku prezentácie úspešnej expedície „Afrika na Pionieri“ a vo štvrtok 30. novembra zavítal aj do Púchova.

V podkroví Župného domu, ktoré bolo zaplnené divákmi, sa každú chvíľu jeho viac ako 2-hodinovej prednášky ozýval smiech. Sympatický a veľmi vtipný banskobystrický dobrodruh Marek Slobodník bol odmalička zaľúbený do motocykla Jawa Pionier. V roku 2008 na ňom obišiel Slovensko, potom sa vybral do Rumunska a pred piatimi rokmi do Kazachstanu. Pri rýchlosti 40 km za hodinu 11-tisíc kilometrový výlet trval 8 týždňov. Jeho dobrodružstvá pokračovali v roku 2012, keď so známym českým cestovateľom Danom Přibáňom a jeho žltými Trabantmi precestoval Južnú Ameriku. Banskobystričan bol jediný, kto sa odvážil sprevádzať Trabanty 20-tisíc kilometrov na motocykli Jawe 250. Marek Slobodník na Jawe absolvoval aj českú trabantovú expedíciu z Austrálie do Bangkoku v roku 2015.

Ten, kto si myslí, že na motorke s motorom o objeme valca nie väčšom ako poldecák sa dá prejsť cez celú Afriku od Egypta až po JAR, nemôže byť úplne normálny. Napriek tomu Marek Slobodník našiel partiu „bláznov“: kameramana Martina Kochánika, fotografa Mareka Duranského, Miša Čalkovského a servismanov bratov Hurárovci, ktorí vedeli opraviť na Pionieroch všetko, vždy a všade. O svojej dobrodružnej ceste dlhej 15-tisíc kilometrov a trvajúcej 5 mesiacov natočili 200 hodín filmových záberov, ktoré ešte čakajú na svoje spracovanie. Zatiaľ Marek Slobodník záujemcom o informácie z africkej expedície ponúka vtipnú prednášku s množstvom fotografií a videoklipom. Kto vo štvrtok nebol v Župnom dome na tejto akcii, môže ľutovať.

Zdroj: afrika.napionieri.sk