Riaditeľka MŠ Mládežnícka: Ako sa nám zmenila stena v škôlke?

329

Bola jedna marhuľková stena u najstarších detí v Materskej škole na Mládežnícka ulici, na ktorej viselo usmievavé slniečko a detská mapa sveta. Jedného dňa prišiel viceprimátor mesta Roman Hvizdák do našej materskej školy s nápadom. Navrhol, že spoločne s deťmi vymaľuje práve túto stenu podľa výtvarných prác detí tejto triedy.

Prišiel deň, kedy sme sa všetci spoločne stretli. Každé z detí kreslilo niečo, čo má rado, čo sa mu páči, s čím sa rado hrá, prípadne niečo zo svojej rodiny. Prác bolo neúrekom. Vybrali sme najzaujímavejšie práce každého dieťaťa, aby sa podieľali na výtvarnej podobe steny spálne všetci. Je to miesto, kde všetky deti popoludní odpočívajú.

No a potom sa začala práca s kresbou priamo na stenu. Šikovní majstri predkreslili ceruzkou zväčšenú podobu kresieb detí. My dospelí sme sa trochu udivovali, čo z toho vzíde. Postupne, keď sa farby začali miešať a nanášať na stenu, začali si deti spoznávať svoje výtvory. Objavili sa obrysy postáv zvieratiek, portréty, autá, hrady, cesty, stromy, slniečko, dúha a mnohé ďalšie. Práce všetkých detí boli “zvečnené” na stene a dnes si ich môžu obdivovať počas odpočinku každý deň.

Že sa dielo podarilo ocenili aj rodičia, najmä mamičky a staré mamy pri oslavách Dňa matiek. Zvedaví ockovia a iní rodinní príslušníci si prezerajú tento nápad aj po tieto dni. Stena je pestrofarebná s peknými výtvormi a púta pozornosť každého. A deti si stále hľadajú svoje výtvory. Ich radosť bola počas celej prípravy a počas vytvárania jednotlivých obrazcov neopísateľná.

Neostáva mi nič iné, len pozvať všetkých, ale najmä zvedavcov, nech sa prídu pozrieť na tú nádheru. Určite sa im bude páčiť.

Daniela Valentínyová, riaditeľka MŠ Mládežnícka