Aktívni aj v pokročilom veku

1503

Druhý ročník Krajského náučno – turistického zrazu seniorov v Dohňanoch usporiadala po trojročnej prestávke v piatok 28. augusta trenčianska Krajská organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska. Spolu s organizátormi z JDS Púchov a JDS Dohňany pripravili pre účastníkov milé privítanie a zaujímavý program.

Patronát nad podujatím prevzal Obecný úrad v Dohňanoch, ktorí zúčastneným poskytol priestory kultúrnych a športových objektov v obci. Do Domu kultúrnych tradícií v Dohňanoch sa prví účastníci z radov prihlásených začali schádzať už od ôsmej hodiny ráno. Po registrácií si na mieste prevzali od organizačného výboru pamätné darčeky a občerstvili sa nachystanou kávou, čajom či výbornými domácimi slanými posúchmi. Približne o deviatej hodine dopoludnia prebehlo slávnostné otvorenie podujatia, na úvod ktorého všetkých zúčastnených a hostí privítala Antónia Gabková, predsedníčka Okresnej organizácie JDS Púchov. Medzi pozvanými nechýbal ani starosta obce Dohňany Milan Panáček, za mesto Púchov sa otvorenia zúčastnil viceprimátor Roman Hvizdák a Viera Češková, vedúca Oddelenia školstva a sociálnych vecí. Viceprimátor Hvizdák sa po zahájení priznal, že je veľmi vášnivým turistom a nebyť neodkladných povinností, určite by sa aktívne zapojil do pripraveného programu, súčasťou ktorého bol aj výstup na rozhľadňu na Tlstej hore.

Vstúpili na rozhľadňu

Od Domu kultúrnych tradícii smerom k rozhľadni sa celý sprievod vydal krátko po pol desiatej. Ako prezradila jedna z organizátoriek a predsedníčka JDS Púchov Antónia Gabková, zo 120 napred prihlásených sa pochodu nakoniec zúčastnilo 112 ľudí, členov JDS z okresov Trenčín, Považská Bystrica, Ilava a Púchov. Tí sa s neľahkým výstupom statočne popasovali a komu úmorná horúčava či náhla fyzická indispozícia nedovolila pokračovať, toho ochotne až k rozhľadni zaviezli domáci. Mnohí však podali dôkaz o tom, že ich vek je skutočne len číslom. 71-ročný Ivan Prokeš z Novej Dubnice výstup zhodnotil takto: „Myslím si, že tá cesta je relatívne náročná, pretože nie je zvlášť upravená a musí sa dosť opatrne chodiť, ale zvládol som ju bez väčších problémov.“ K rozhľadni vyšliapal a s turistami celú cestu živo diskutoval aj starosta Dohnian Milan Panáček: „Som rád, že v takomto krásnom počasí, aké dnes vyšlo, je tu takáto bohatá účasť. Je to dôkazom toho, že v každom veku sa pre telo dá niečo urobiť. Ja sám mám túto trasu niekoľkokrát prejdenú, nie je to nejako náročné. Počasie dobré, v lese je trošičku chladnejšie, cestou sa dá občerstviť na studničkách, dole je potom pripravený guláš z diviny. Verím, že seniori budú na tento pochod spomínať v dobrom.“

Spomienka na SNP a Mladoňov

Okrem občerstvenia v podobe domácich kysnutých koláčov a posúchov spríjemnilo pobyt na rozhľadni aj hudobné a spevácke vystúpenie členov dohnianskej folklórnej skupiny Konopa. Po ňom nasledoval pozvoľný zostup až k areálu futbalového ihriska v Dohňanoch, kde bol už nachystaný výborný guláš a pivo. Asi tridsiatka záujemcov následne využila možnosť krátkej návštevy pamätníka v obci Mladoňov. Výročie SNP a pamiatku obetí tragédie v Mladoňove si prítomní uctili položením venca k pamätníku, o ktoré sa postarali predsedníčka JDS Púchov Antónia Gabková a Anna Prokešová, predsedníčka Krajskej organizácie JDS Trenčín. Pietneho aktu sa zúčastnila a o svoje trpké spomienky sa podelila aj pamätníčka tragédie v Mladoňove, p. Antónia Činčuriaková. Po emotívnej návšteve Mladoňova nasledoval návrat do Dohnian a záverečné zhodnotenie dňa. Ako povedala krajská predsedníčka JDS v Trenčíne Anna Prokešová, turistický zraz v Dohňanoch je po obdobnom podujatí v Trenčíne už druhou akciou takéhoto zamerania tento rok a zároveň jedným zo siedmich veľkých podujatí krajského rázu, ktoré naplánovala trenčianska krajská organizácia JDS. Zároveň vyjadrila spokojnosť so spoluprácou s JDS Púchov, JDS Dohňany, ako aj s vedením Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Tomáš LefkoDSC_8901 DSC_8902 DSC_8904 DSC_8910 DSC_8916 DSC_8918 DSC_8920 DSC_8923 DSC_8926 DSC_8927 DSC_8928 DSC_8932 DSC_8933 DSC_8936 DSC_8939 DSC_8942 DSC_8943 DSC_8945 DSC_8947 DSC_8949 DSC_8952 DSC_8954 DSC_8956

Dohnany_dochodci2

Dohnany_dochodci3