Americký trubkár Michael Patches Stewart koncertuje v QUEENse

366

V sobotu 11. novembra večer sa uskutoční siedme pokračovanie jazzových večerov Yes 2 Jazz. Do Queens Pubu zavíta veľká hviezda Michael Patches Stewart, jazzový trubkár z USA. Doprevádzať ho bude skupina jazzmanov zo Slovenska, ktorí si hovoria AMC Trio.

Michael Patches Stewart sa narodil v rodisku jazzu – New Orleans. Počas stredoškolských rokov získal prezývku „Patches“, pretože rád nosil záplaty na texaskách. Hrával v miestnych kapelách v malých kluboch a už vo veku 16 rokov mu bola ponúknutá príležitosť nahrávať v nahrávacom štúdiu (hit „Lady Marmalade“). Hrával s The Brothers Johnson a Quincy Jonesom. V rokoch 1983-1991 hrával turné so spevákom Al Jarreau. Spolupracoval v rôznych štúdiových nahrávkach umelcov ako David Sanborn, Anita Baker, George Duke, Bonnie Raitt, Rickie Lee Jones a Soul II Soul. Neskôr spolupracoval s Marcusom Millerom, skladateľom a basovou legendou. V roku 1997 vydal svoje debutové sólové CD. Dodnes vydal ďalšie 3 sólové CD a spolupracoval na projektoch s Babyface, Dianou Rossovou, Whitney Houston, saxofonistom Kenny Garrettom, spevákom Raulom Midónom, bubeníkom Poogie Bellom a gitaristom Paulom Jacksonom, Jr.

AMC Trio je slovenské zoskupenie, ktoré si budovalo svoj hudobný základ v mainstreamovom jazze, je na scéne už dvadsať rokov. Tvoria ho klavirista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger. AMC Triu sa podarilo vyvinúť si svoj vlastný jazyk, či štýl. Interpretácia autorskej hudby sa stala u nich samozrejmosťou. Vo svojich kompozíciách prekračujú rámec akýchkoľvek zaužívaných jazzových postupov a siahajú po rôznožánrových hudobných zdrojoch. Ich hudba tak napriek tomu, že je napísaná slovenskou krvou, znie medzinárodne. Čerpá pritom z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém inšpirovaných napríklad aj populárnou, či vážnou hudbou, nápevmi z východoslovenského folklóru. AMC Trio má na konte päť štúdiových albumov, z ktorých One Way Road To My Heart získalo cenu Radio_Head Awards za najlepší album roku 2013 v kategórii jazz.

Zdroj: patchesstewart.com, amctrio.sk, FB