Automodelári z Púchova sa zapojili do prekonania svetového rekordu

698

Modelársky klub Púchov sa zúčastnil prekonania svetového rekordu v najazdenej vzdialenosti na analógovej autodráhe.

Pozvánku na túto mimoriadnu udalosť, dostal náš Modelársky klub Púchov z Nemecka pred viac ako pol rokom. Po zvážení všetkých okolností, sme účasť potvrdili a začali sme s prípravou. Najprv sme pripravili zloženie tímu. K štyrom členom Púchovského tímu v zložení Martin Kumičak, Luhový Martin, Oktábec Ján a Bednárik Roman sme prizvali aj vedúceho Modelárskeho klubu Mac Ferrari Revúca Ladislava Koterbu. Ako vodič bol pozvaný Rasťo Bednárik. Pretekalo sa s modelom auta MELKUS RS 1000, v merítku 1:24. Mohli sme si vybrať predlohu skutočného vozidla, podľa ktorého model postavíme. Vybrali sme si oranžový model GT2 so štartovným číslom 2. Vlastník skutočného vozidla Michael Bluhm sa nám ozval a poslal nám aj fotky skutočného vozidla, aby sme dosiahli čo najväčšiu vernosť modelu. Dal nám aj súhlas k použitiu dobových ŠPZ RX 24-51. Stavebnicu modelu sme po zaplatení všetkých poplatkov dostali z usporiadajúceho klubu. Karosérie boli vyrobené v taliansku na špeciálnej 3D-tlačiarni, podvozky plafit rovnakého typu a všetky predpísané veci, kolesá, pneumatiky, motory, vodítka boli súčasťou stavebnice. O postavenie modelu sa postarali modelári z Revúcej a prvé testy nášho auta prebehli tak isto na ich drevenej dráhe, vzhľadom k podobnému povrchu ako majú v Nemecku. Rekord sa mal absolvovať v meste Heidenau pri Drážďanoch na 6 prúdovej autodráhe. Prihlásených bolo 13 tímov z Nemecka, Švajčiarska a my zo Slovenska.

Príchod do Haidenau na autodráhu bol naplánovaný vo štvrtok dopoludní, po obede už začínali merané tréningy a kvalifikačné jazdy na určenia poradia do pretekov. Vo večerných hodinách bolo hodnotenie spracovania modelu, technická kontrola vozidiel a modely boli uložené do uzavretých boxov.

V piatok ráno začínal štart prvých tímov a jazdilo sa 3 dni a 2 noci až do nedele. Tímy sa postupne striedali v jazde aj v oddychu. Podrobný rozpis jázd bol vyvesený na nástenke a tak sme vedeli pripraviť plán jázd nášho tímu na celé 3 dni. Usporiadajúci klub sa postaral o perfektné zázemie, takže nebola núdza o občerstvenie v hociktorú dennú, alebo nočnú hodinu.

Každý tým musel občas riešiť väčšie, alebo menšie poruchy, my sme museli meniť prevod, pneumatiky a aj zadreté guľôčkové ložisko zadnej nápravy. No všetkých 13 áut nakoniec dorazilo do cieľa a pani Laura Kuchenbecker, pracovníčka inštitútu rekordov pre Nemecko, ktorá bola prítomná počas pretekov, odovzdala v písomnej podobe certifikát o novom svetovom rekorde usporiadateľom René Köhler a Alex Hluchy – Svetový rekord v najdlhších tímových pretekoch autodráhových autíčiek na analógovej autodráhe – potvrdenie o najazdení 4787,23 km.

V nedeľu o 18.00 hod. boli preteky ukončené, vyhlásili sa výsledky a mohli sme cestovať domov.

Martin Kumičak MK Púchov

Všetky fotky.: https://www.rajce.idnes.cz/maxi-pu/album/2024-06-02-melkusring-24-hodin-rekord