Beluša vyráža do práce na bicykli už piatykrát za sebou

110

1.júna začala celonárodná kampaň na podporu nemotorovej dopravy Do práce na bicykli. V obci Beluša ju oficiálne odštartoval dňa 4.6.2024 o 10:30 národný cyklokoordinátor z Ministerstva dopravy Slovenskej republiky Peter Kľučka so starostom Jánom Prekopom a prednostom obce Patrikom Štrbákom.

V minulom roku obec Beluša ušetrila viac ako 975 kg oxidu uhličitého, čo predstavuje elektrinu pre dve tretiny jednej domácnosti na kalendárny rok alebo 2,6 letu z Amsterdamu do Ríma. V tomto mesiaci si v Beluši zmeria sily v najazdených kilometroch až 20 registrovaných tímov, zatiaľ najviac spomedzi všetkých ročníkov. Zo 73 súťažiacich sa predstaví 52 žien a 21 mužov.

Medzi stálych účastníkov pribudli v tomto roku tri nové tímy z dvoch nováčikovských spoločností RZP a Gunnex SK, kde sa najmä Gunnex SK javí ako veľký favorit na víťaza. Osem tímov s 29 jednotlivcami zložila Obec Beluša. Prvé miesto medzi tímami budú obhajovať ÚKSÚPáci z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho s 521 kilometrami. Najviac až 421 kilometrov medzi jednotlivcami najazdila Lenka Hrehušová a spolu 57 jázd si zaznamenal Ivan Belobrad. Najlepší cyklisti získajú odmeny na lokálnej a celonárodnej úrovni a všetci súťažiaci môžu podľa intenzity svojho zapojenia využiť zľavy u vybraných partnerov a sponzorov.

Otvorenie kampane podporili žiaci Materskej školy v Beluši, ktorí utorkovú jazdu odštartovali aj napriek drobnému dažďu. Trasa súťažiacich viedla smerom na nový cyklomost spájajúci Belušu a Lednické Rovne. Hovorí starosta obce Ján Prekop: „Beluša je cyklistická obec, čo vidno na všetkých verejných priestranstvách. Cyklistiku sa snažíme podporovať v rôznych kampaniach, ale aj formou cykloprístreškov, stojanov či dopravným značením. Súťažiacim držíme palce, nech sa im darí posúvať vlastné hranice a udržiavať pevné zdravie.“

Obec Beluša plánuje v najbližších mesiacoch vybudovať ďalšie zázemia pre cyklistov na najfrekventovanejších miestach v obci a jej miestnych častiach. Postupne osadí 152 nových cyklostojanov.

Petra Martišová