Bábkari rozdávali radosť

300

Púchovská kultúra má opäť nový autorský program, ktorý môže ponúknuť svojim divákom. Obnovenú inscenáciu Perinbaby, ktorú naštudoval jubilujúci bábkarsky súbor D121.

Prvá rozprávková hra púchovských bábkarov mala premiéru v roku 1970. Teda už viac ako 50 rokov sa ochotníci snažia oživiť neživé predmety, aby dobro zvíťazilo nad zlom a v detských očiach zažiarili hviezdičky radosti. A presne v duchu tejto poetickej myšlienky sa nieslo aj najnovšie naštudovanie legendárnej rozprávky Perinbaba. Bábkari zo súboru D121 ju s veľkým úspechom hrali deťom už v roku 1989. Doposiaľ ju považujú medzi tie najkrajšie vo svojom repertoári a tak sa po tridsiatich štyroch rokoch opäť pustili do práce.

Pôvodná bábková sála a jej povestných 121 dnes chátra, no z inscenácie spred troch desaťročí predsa len zostali v súbore piati statoční mohykáni: režisérka a autorka scenára Elena Zlatošová, hudobníci Marcel Drobný a Vladimír Závodný, herečka Anna Martišková, dnes Hudáková a osvetľovač Stanislav Kozáčik.

Bábkari síce hru uvádzajú pod novým názvom, Pod perinou, na perine, ale vychádzajú z pôvodného scenára a pôvodných autorských pesničiek Marcela Drobného. Tie ani po rokoch nestratili schopnosť vtiahnuť diváka do čarovnej rozprávkovej atmosféry. Návrhy scény a bábok mal na starosti Peter Hudák a bábkari si ich vyrábali sami. Poldruha roka sa budovala scéna, vyrábali rekvizity, dvadsiatka bábok a vymýšľali špeciálne efekty. Od septembra sa skúšalo s bábkami na javisku.

Bábkari majú za sebou už štyri predstavenia a veria, že rozprávka o Perinbabe, neposednom Jakubovi, krásnej Alžbetke, protivnej macoche s Dorou a všadeprítomnej tetke Zubatej si nájde cestu k srdciam svojich divákov aj v dnešnej uponáhľanej dobe. Najbližšie predstavenia by mali odohrať podľa všetkého v máji.

Mária Valachová
Foto: Slavomír Flimmel