Bedmintonisti sú v plnom prúde príprav na novú sezónu

611
Členovia bedmintonového klubu Racquets Púchov.

Bedmintonový klub Racquets Púchov už čoskoro vstúpi do tretieho ročníka súťaží a turnajov organizovaných pod záštitou Slovenského zväzu bedmintonu. O plánoch a prioritách v novej sezóne hovorí predseda BKR Púchov, Miloslav Čuntala.

Uplynulá sezóna 2014/2015 bola pre BKR Púchov pamätnou vďaka historickému postupu družstva dospelých do III. ligy. Ako hodnotí jej priebeh predseda klubu?

Z pohľadu „A“ družstva dospelých sa sezóna hodnotí veľmi dobre. Našim predsezónnym cieľom bolo skončiť v konečnej tabuľke medzi piatimi najlepšími celkami IV. ligy. S postupom do III. ligy sme tento rok ešte nerátali, hoci v kútiku duše som veril, že by sa nám to, v prípade priaznivých okolností, mohlo podariť. Druhé, postupové miesto, sme si nakoniec vybojovali v poslednom kole v priamom súboji s neskorším víťazom ligy, bratislavským Fénixom, po dramatickom priebehu hry a výsledku 4:4. Je to pre nás veľká odmena a zadosťučinenie za tvrdú drinu , ktorú sme počas sezóny museli podstúpiť.

Čo sa mládeže týka, v sezóne 2014/2015 pôsobilo v BKR Púchov 16 hráčov a hráčok registrovaných v SZBe a hrajúcich v kategóriách U11 až U 19. S najmladšími sme sa zúčastnili Majstrovstiev Slovenska U11 a U13, turnaja U11, U13 a U15 v moravských Klimkoviciach, oblastných majstrovstiev ako aj Grand Prix turnajov rangu A a B. Teší ma, že mnoho mojich zverencov zaznamenalo herný aj výsledkový progres. Sú ešte vo veku, kedy si u nich viac ako tabuľkové postavenie cením chuť hrať, trénovať a mať z hry radosť. Z tohto pohľadu sme teda na dobrej ceste.

Premiérová účasť vo vyššej súťaži bude určite pre celý klub výzvou. S akým umiestnením budete na konci ročníka spokojný?

Účinkovanie v III. lige berieme ako výzvu, s ktorou sa chceme dôstojne popasovať. Našim cieľom bude skončiť do ôsmeho miesta v konečnej, desaťčlennej tabuľke, čo by nám zabezpečilo účasť v súťaži aj v ďalšej sezóne. Vzhľadom na to, že ide o našu premiérovú účasť v tejto súťaži, považujeme stanovený cieľ za dosiahnuteľný.

Ako sa na účinkovanie v nej pripravujete?

Od augusta trénujeme dvakrát do týždňa, aj keď veľké horúčavy nám tréningový proces trošku narušili. Zintenzívniť prípravu plánujeme začiatkom septembra. Minulú sezónu sme sa pripravovali v Kultúno-športovom centre v Košeci, kde sme mali prichystané veľmi dobré podmienky. V súčasnosti komunikujeme ohľadom podmienok na tréningy s Púchovským Športcentrom a verím, že v blízkej dobe bude miesto pôsobenia BKR Púchov známe.

Vstúpite do nového ročníka s totožným kádrom, ktorý vybojoval postup, alebo došlo či dôjde k zmenám v jeho zložení?

Výrazné zmeny v zložení tímu nepredpokladám, hoci nevylučujem, že by k nejakým posunom mohlo dôjsť. Nový ročník by sme mali začať v zložení Čuntala M., Michalka J., Kučiak K., Valášek T., Kumičak F., Čibenka J. a ženy Hulínová Z., Tekeľová K., Remencová Ľ. Vo IV. lige budeme mať, podobne ako minulý rok, náš „B“ tím v zložení Filip D., Jelluš M., Loduha M., Smolka M., Čibenka P., Hanták L. a zo žien Hesková M., Rýdza N., Šimáčková E. a Klačanská V.

Môžu sa fanúšikovia bedmintonu opäť tešiť na ďalšie pokračovanie PuBL?

S organizovaním Púchovskej bedmintonovej ligy v našom programe pevne rátame. Štvrtý ročník tohto podujatia, určeného pre registrovaných hráčov na úrovni II. až IV. ligy a neregistrovaných hráčov, štartujeme prvým zo siedmich kôl už 26. 9. 2015. Okrem toho máme naplánovaný aj Vianočný nočný turnaj, ktorý sa uskutoční na konci tohto kalendárneho roka a v apríli budúceho roka chceme zorganizovať BKR Cup, premiérový ročník medzinárodného turnaja v dvojhrách dospelých. Pre fanúšikov najrýchlejšieho raketového športu však máme rozpracovaných viacero bedmintonových podujatí, ktoré, ako sme boli ubezpečení, budú veľmi atraktívne pre širokú verejnosť.

Je o bedminton v Púchove záujem aj medzi mládežou?

Všeobecné povedomie a záujem o bedminton a klub BKR v Púchove stúpa medzi dospelými aj deťmi. Rodičia ma kontaktujú a pýtajú sa, či aj ich dieťa môže začať u nás hrávať bedminton. V súčasnosti BKR Púchov zastrešuje prípravu troch desiatok detí, sedemnástich v prípravke a trinástich v skupine „pokročilí“. Priestor však máme aj pre nových záujemcov, už v septembri otvárame prípravku pre deti vo veku 6 – 15 rokov.

Okrem toho budeme v sezóne 2015/16, po prvý krát v histórii púchovského bedmintonu, hostiť Majstrovstvá SR v kategórií do 11 rokov a Oblastné Majstrovstvá SR do 11 rokov. BKR Púchov zorganizuje aj jeden Grand Prix turnaj A kategórie U13 a dva kvalifikačné turnaje GP BQ U13 a U15 a tri turnaje GP B kategórií U11 – U17. Mládežnícky bedminton v Púchove bude mať aj v budúcej sezóne rozhodne zelenú.

Aké ciele si BKR Púchov kladie pred sezónou 2015/2016?

Pre „A“ tím je jednoznačnou prioritou udržanie sa v III. lige. V prípade „B“ tímu budeme spokojní s umiestnením do štrnásteho miesta vo IV. lige, čiže v hornej polovici tabuľky. Vzhľadom na schopnosti a nadobudnuté skúsenosti hráčov by to nemali byť nereálne méty.

Mojím osobným cieľom je prebojovať sa medzi 45 najlepších jednotlivcov na Slovensku a z hľadiska klubu sa budeme naďalej snažiť o rozšírenie hráčskej základne, najmä smerom k mládežníckym kategóriám. Veľmi by ma potešilo, keby sa nám na M SR U11 podarilo získať nejaký cenný kov.

Mojou víziou je aj medzinárodná spolupráca s niektorým zo zahraničných tímov, je však otázkou rokovaní s kým a v akej rovine sa na spolupráci dohodneme.

Zhováral sa T. Lefko