Box pod holým nebom očaril Lednické Rovne

932

Strhujúce boxerské súboje, skvelá divácka kulisa a účasť významných osobností slovenského boxu charakterizovali druhý ročník priateľských boxerských zápasov. V letnom amfiteátri v Lednických Rovniach podujatia pripravil Box klub Lednické Rovne. Možnosť predviesť svoje boxerské umenie prilákal niekoľko desiatok talentovaných boxerov zo západného a stredného Slovenska, v ringu nechýbali ani dievčatá.

Podobne, ako v minulom prvom ročníku, ani tentokrát si podujatie nenechala ujsť legenda boxu, olympijský víťaz z Londýna v roku 1948, Ján Zachara. „Box je síce halový šport, ale usporiadať podujatie pod holým nebom má svoje čaro. Športovci boxujú na čerstvom vzduchu, záujem divákov je veľký a boxerské zápasy si môže vychutnať pestrejšia škála divákov. Nechýbajú tu mladí priaznivci boxu, ale napríklad ani rodičia s deťmi. Je to pekná propagácia boxu, za ktorú si organizátori zaslúžia absolutórium,“ povedal pre Púchovské noviny Ján Zachara.

Ako dodal, niektorí rodičia sú proti tomu, aby sa ich deti venovali boxu. Olympijský víťaz to považuje za chybu. „Box nie je len mlátenie sa, je v tom kus techniky, šikovnosti a rozumu. A samotná príprava cibrí v mladých ľuďoch športové ambície a snahu niečo dokázať,“ zdôraznil Zachara.

Zápolenia v ringu v Lednických Rovniach si nenechal ujsť ani významné boxerské trénerské osobnosti – Ernest Pavlovič a Dušan Bučko, ktorí celý svoj život zasvätili výchove mladej generácie a ich rukami prešlo mnoho špičkových boxerov. Za ich dlhoročnú prácu organizátori odmenili spomienkovými darčekmi rovnako, ako olympijského šampióna Jána Zachara a starostu Lednických Rovní Mariána Horečného, ktorý box v Lednických Rovniach všestranne podporuje. „Boxerský klub vznikol v obci pred siedmimi rokmi. Pod vedením trénera Petra Vraníka sa im už podarilo dosiahnuť niekoľko pekných výsledkov. Veľmi pekne sa to tu rozrástlo, v kultúrnom zariadení Rona sa nám podarilo vybaviť im nejaké priestory. Vydarený je aj druhý ročník tohto podujatia, i keď ešte pred niekoľkými dňami sme v súvislosti s pandémiou nevedeli, či sa vôbec uskutoční. Chlapci a dievčatá z klubu sú však veľmi aktívni, a tak sa podujatie uskutočnilo,“ doplnil starosta.

Jeden z organizátorov akcie – Marek Prekop z Box klubu Lednické Rovne pre Púchovské noviny povedal, že na druhom ročníku podujatia si diváci mohli pozrieť takmer dve desiatky boxerských súbojov, oživením akcie bol aj exhibičný súboj v thajskom boxe. „Po vydarenom minulom ročníku sme sa rozhodli podujatie usporiadať aj tento rok. Sídlo klubu máme v bezprostrednom susedstve letného amfiteátru, tak nás napadlo ukázať tento šport ľuďom pod holým nebom. Chceli sme im ukázať, že boxeri nie sú len bojovníci a box je kultúra, spojenie ľudí. Verím, že sa nám ho takto podarilo predstaviť verejnosti,“ doplnil Prekop.

Zápolenia v ringu v letnom amfiteátri si nenechalo ujsť niekoľko stoviek divákov, absolutórium si zaslúžia okrem samotných športovcov aj organizátori, ktorí pre divákov pripravili príjemné prostredie a pekný športový podvečer. Zdá sa, že v Lednických Rovniach sa zrodila pekná športová tradícia…

Milan Podmaník