Búrky na Morave spôsobili na severozápade Slovenska rozsiahle výpadky elektriny

100

Prerušenú dodávku elektriny má dnes ráno ešte viac ako šesťtisíc domácností. Na príčine sú predovšetkým popadané stromy.

Intenzívne búrky sprevádzané tornádom a krupobitím, ktoré sa včera večer prehnali Moravou, zapríčinili na severozápade Slovenska energetickú kalamitu. Znamená to, že za posledných 24 hodín zostalo bez elektriny minimálne na tri minúty viac ako 30-tisíc odberných miest. Aktuálne je bez elektrického prúdu ešte okolo 6 400 domácností.

Najviac zasiahnutými okresmi sú v týchto hodinách Čadca, Púchov a Považská Bystrica. Stredoslovenská distribučná (SSD) má mimo prevádzky viac ako 70 trafostaníc. Pracovníci údržby sú v teréne už od včera večera a podľa možností postupne odstraňujú jednotlivé poruchy. Najčastejšie ide o stromy popadané na elektrické vedenia a pretrhané vodiče. Okrem porúch na úrovni vysokého napätia sa musia energetici vysporiadať aj s množstvom výpadkov na úrovni nízkeho napätia.

Zatiaľ nie je možné odhadnúť, ako dlho bude trvať odstraňovanie porúch, pretože v niektorých lokalitách stále prebiehajú pochôdzky a vyhľadávanie poškodených úsekov vedenia. Elektrikári zo SSD však urobia všetko, čo bude v ich silách, aby dodávku elektriny obnovili čo najskôr.

LOKALITY ZASIAHNUTÉ VÝPADKAMI ELEKTRINY:

Okres Čadca: Zákopčie, Olešná

Okres Považská Bystrica: Horná Mariková

Okres Púchov: Lazy pod Makytou

Aktualizácia informácie SSD dňa 25.6.2021 o 15:00:

Situácia s výpadkami elektriny sa zlepšila. Bez elektriny je momentálne asi 4 200 odberných miest. Počítame s tým, že na úrovni vysokého napätia by mali naši pracovníci obnoviť dodávku elektriny pre všetky odberné miesta. Máme však ešte desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia. Mnohé z nich sú v rôznych chatových oblastiach. Tieto poruchy budeme odstraňovať priebežne, ale až po odstránení porúch na vyššej napäťovej úrovni.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., foto: pixabay