Centrum voľného času Včielka spomína

240

Jumping v CVČ oslávi svoje 8. narodeniny

Roky v Centre voľného času v Púchove plynú ako voda. Nudiť sa tu nestihnete a ani si nevšimnete, ako za pár dní preskočíte z roku 2014 do roku 2022. A my sme tých osem rokov preskákali doslova.

Jumping na Slovensku začal písať svoju históriu v roku 2010, kedy ho k nám „priniesla“ od českých susedov Vierka Gimecká. Ide o špeciálne zostavené cvičenie na patentovaných fitness trampolínkach za sprievodu rytmickej hudby. Za založenie akreditovaného Jumping BEES centra vďačíme Monike Belianskej, ktorá v roku 2014 pôsobila v centre voľného času a podľahla čaru jumpingu. Ten je veľmi obľúbený u žien, ale nájde sa aj pár chlapov, ktorí si trúfnu odcvičiť lekciu (tí, ktorí to skúsia, uznajú, že to nie je len také hocijaké „hopkanie“). Do našej ponuky sme zaradili aj jumping pre deti, pre ktoré je skákanie na trampolínkach úplne prirodzené a veľmi prospešné pre ich zdravie. Záujmový útvar Jumping Kids funguje v CVČ tretí rok a teší sa veľkej obľube. Okrem neho v lete deti môžu jumping vyskúšať v denných letných táboroch a na jednorazových detských hodinách.

Jumping je zábavný a poskytuje mnoho výhod pre naše telo. Spomaľuje starnutie, zvyšuje svalový tonus, navyšuje vitálnu kapacitu pľúc, pôsobí proti depresii a únave, upravuje trávenie, posilňuje svalové partie, rozvíja motoriku, koordináciu a stabilitu, podporuje relaxáciu a spánok, stimuluje nervový systém, zrýchľuje lymfatický obeh, pomáha znižovať krvný tlak a tým predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, poskytuje úľavu od bolesti chrbta a hlavne dáva možnosť „vypnúť hlavu“ a dokonale sa odreagovať.

Napriek tomu, že v Púchove je ozaj rozmanitá ponuka rôznych športov, skupinových cvičení a fitness centier, záujem o trampolínky stále neutícha. Fungujeme ako jedna rodina, striedajú sa tu staré známe tváre s tými novými. Každý je u nás vítaný. Vieme si lekcie spestriť rôznymi zábavnými výzvami, maratónmi, fit pobytmi, akciami typu Mikulášsky, Halloweensky, či Novoročný jumping a občas vieme zorganizovať aj nejakú tú dobročinnosť. Nezastavila nás ani pandémia. Cvičili sme online z našich príbytkov, čo oceňovali hlavne naši susedia v panelákoch. Dnes už opäť môžeme cvičiť spolu a tešíme sa na krajšie počasie, aby sme si naše lekcie užili na čerstvom vzduchu.

Naše siedme narodeniny sme oslávili cez monitory. Verím, že 6. marca 2022 oslávime tie ôsme poriadnou dávkou endorfínov na spoločnom narodeninovom maratóne. Milé naše „jumperky“, všetky ste pozvané. Už teraz pripravujem skvelú párty s vami, pretože (čo je pre mňa najdôležitejšie) jumping vytvára aj nové priateľstvá. Čo k tomu dodať? Už len… doskákania, priatelia!

P.S. Ďakujem všetkým mladším a starším dievčatám a chlapcom, ktorí nás navštívili počas nášho fungovania, Monike Belianskej za to, že tu máme jumping centrum, Monike Pálušovej za inšpiráciu a Pati Koniarikovej za skvelé hodiny.

Jana Kuchtová, jumping lektorka, CVČ Púchov

Spomienka na divadelný súbor Priateľ

„Väčšina ľudí hrá divadlo vo svojom živote ako herci na javisku: v srdci sú naladení úplne inak, než sa navonok tvária. Neznetvoruj si teda tvár! Buď taký, aký si!“ — Bazil Veľký

V roku 1996, spolu s pani Evkou Kováčovou, prišlo do Včielky aj divadlo s príznačným menom Priateľ. Stretávali sme sa v priestoroch CVČ, kde sme vždy zažívali veľa dobrej nálady, radosti a tvorivej činnosti. Cez projekty pod názvom Mosty priateľstva sme mali možnosť vycestovať i do zahraničia, kde sme sa predstavili so svojimi divadelnými hrami. Na slovenskom gymnáziu v Maďarsku si mohli žiaci a študenti pozrieť hru Sladký zázračný liek. Za odmenu nás dokonca prijala veľvyslankyňa SR Eva Mitrová na veľvyslanectve v Budapešti. Cestou sme vystúpili vždy aj v iných mestách, odkiaľ sme odchádzali nadšení z potlesku divákov. Počas ďalších rokov sme cez projekt navštívili Viedeň, Hlinsko a mnohé iné zahraničné mestá s hrami Kráľovstvo abeceda, Mrázik, Snehulienka a sedem trpákov… Všade sa náš kolektív utužil, vznikli nové priateľstvá, zažili sme množstvo krásnych chvíľ, na ktoré si po rokoch spomínajú naši členovia, ktorí sú už dávno dospelí, ale i napriek tomu na nás nezabudli:

Roman Švec: Spomínam si, že to boli príjemné časy. Super partia a zábava. Bolo fajn mať okolo seba nadšených ľudí, ktorí boli zapálení pre niečo, čo ich bavilo.

Dáša Kollár Illyová: Na čas strávený v divadle spomínam vždy s veľkou láskou. A to nielen na kolektív a vedenie, ale aj na výnimočné predstavenia, ktoré sme spoločne nacvičili. Do života mi to dalo veľa, naučila som sa spolupracovať, improvizovať, súťažiť a aj vyhrávať. Ďakujem.

Miroslav Mikušinec: Veľmi pekné zážitky. Spoznal som veľa kamarátov a kamarátiek a tiež miest, ktoré sme navštívili. Keď si na to spomeniem, tak s úsmevom a pocitom, ako nám bolo dobre.

Veronika Šumcová: Na čas strávený v CVČ Včielka na divadelnom krúžku Priateľ spomínam s láskou a vďakou, že som i ja mohla ochutnať, aké je to stáť na doskách, ktoré znamenajú svet. Myslím si, že mi táto skúsenosť pomohla zlepšiť komunikačné schopnosti, postavením sa pred divákov som mala možnosť prekonať samú seba a v neposlednom rade to vo mne zakorenilo lásku k divadlu, hudbe, tancu a kultúre ako takej.

Monika Ficeková: Divadelný súbor Priateľ bol pre mňa veľká srdcová záležitosť nielen kvôli ľuďom, ktorých som v súbore mala veľmi rada, ale i pre miesta, ktoré som s divadlom mohla spoznať. Stáť na pódiu a ukázať všetkým čo sme sa naučili, bola pre mňa obrovská pocta. Na toto životné obdobie spomínam moc rada a ďakujem Vám zaň.

Čo môže byť väčšie ocenenie ako tieto krásne slová? Ďakujem všetkým bývalým členom za ich výkony, vďaka ktorým mám na tento čas nádherné spomienky i ja.

Dáša Illyová, CVČ Včielka