Cez tanec ku včielkam

191

Simonku Kováčikovú včelárku, vedátorku, folkloristku a budúcu záchranárku som spoznala na včelárskom krúžku v roku 2016, keď sa prihlásila medzi nás, väčšinou chlapčenský kolektív.

Kto ťa priviedol ku včelám?

Ku včelám ma priviedol dedko Kamil Bielik, ktorý je dlhoročný včelár. Najprv som sa včiel bála, ale na krúžku som si na nich zvykla. Pred dvoma rokmi mi dedko k narodeninám kúpil včelí úľ. Zatiaľ ho mám na jeho včelnici, lebo ja bývam v paneláku. Veľmi ma zaujíma život včiel. Hlavne ich tanec, ako oznamujú v úli tancom kruhovým alebo osmičkovým, kde sa v prírode nachádza bohatá znáška nektáru alebo peľu.

Simona Kováčiková s dedkom Kamilom Bielikom.

Viem o tebe, že aj ty rada tancuješ…

Áno. Od šiestich rokov som navštevovala folklórnu skupinu Púchovček, neskôr Bielu vodu a teraz tancujem vo Váhu. Asi práve aj tanec rozhodol, že som sa začala zaujímať o včielky.

Včelársky krúžok pri CVČ Včielka – Kultúrny program na súťaži.

Máš rada prírodu. O tom svedčia tvoje úspechy v biologickej olympiáde. Kto vzbudil v tebe záujem o vedu?

Mám rada zvieratá. Chovala som jaštericu i ježka. Teraz máme psa a včielky. Do tajov vedy ma priviedla moja učiteľka na ZŠ s MŠ Slovanská v Púchove Ing. Beáta Kučíková. Vo včelárstve Mgr. Eva Kováčová. Počas troch rokov som sa umiestnila na popredných miestach. Tento rok som sa v okresnom kole umiestnila na prvom mieste s prácou „Bez včelieho peľu neprežijú ani včely ani človek,“ a na krajskom kole na piatom mieste. Bola to veľmi užitočná práca na ktorej mi pomáhali pán Karol Pilný, včelár z Kvášova, a pán doc. Ing. Ján Brindza zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vďaka patrí aj FPT Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Púchove za pomoc pri mikroskopovaní.

Karol Pilný a Simona Kováčiková na včelnici.

Teraz končíš deviatu triedu. Kam ďalej?

Som rada, že sa mi splnil môj sen pomáhať druhým. Zobrali ma na dve zdravotné školy. V budúcnosti by som chcela byť záchranárkou. Mám o tom veľa naštudovaného – napr. Život na linke 155, Tiesňové volanie atď. A včielky mi tiež pomôžu. Ich liečivé produkty sú pre ľudí nenahraditeľné.

Eva Kováčová