Čo je to bývalý pandemický vírus chrípky z roku 2009?
Chrípka typu A/H1pdm09 je spôsobená vírusom, ktorý koluje v populácii ako bežná sezónna chrípka (v minulosti sa nazývala pandemická/prasacia, pretože v roku 2009 spôsobila pandémiu chrípky na celom svete a bola novým typom vírusu- dnes už však existuje efektívne očkovanie proti nej). Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Vakcíny proti chrípke určené pre aktuálnu chrípkovú sezónu 2017/2018 obsahujú nasledujúce typy a subtypy chrípkových kmeňov: A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – like virus, A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – like virus, B/Brisbane/60/2008 – like virus). Trivalentná vakcína proti chrípke používaná v Slovenskej republike obsahuje antigén tohto bývalého pandemického vírusu. Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 bolo laboratórne potvrdených 22 prípadov chrípky typu A/H1pdm09. V 7. kalendárnom týždni 2018 sa tento vírus potvrdil v 4 vzorkách. Keďže ide o celkom bežný chrípkový vírus, preventívne opatrenia sú identické ako v prípade iných chrípkových vírusov.
Ako znížiť riziko nákazy chrípkou:
MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky v súvislosti s preventívnymi opatreniami pripomína:
- vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami,
- obmedzenie návštev priestorov s vysokou koncentráciou ľudí (divadlá, kiná, hromadné akcie a pod.)
- časté a účinne vetranie (doma, na školách, pracoviskách)
- dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu: konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku.
Umývanie rúk je základ
Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.
Očkovať sa dá aj počas chrípkovej epidémie
Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje tu však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.
Chráňte seba aj ostatných
Pre chrípku aj akútne respiračné ochorenia platí, že ich treba vyliečiť doma a nechodiť medzi ľudí a ďalej šíriť nákazu.
V prípade, že chorá osoba ide k lekárovi, je vhodné, aby si dala na tvár hygienické rúško, aby tak chránila ostatných pacientov.
Zdroj: Odbor epidemiológie a referát komunikačný ÚVZ SR, foto: pixabay.com