S Romanom sa život nepáral, môžete mu pomôcť splniť túžbu

454

41-ročný Púchovčan Roman Vrba sa na redakciu obrátil s prosbou o pomoc pri propagácii troch kultúrnych podujatí púchovského Divadla. Ak niektoré z nich počas tejto nedele (25. februára) navštívite a k vstupnému pridáte eurá naviac, prispejete na jeho finančne náročnú liečbu. Hlavným bodom programu je koncert skupiny INSTINCT, ktorý štartuje podvečer o 19-tej vo veľkej sále divadla. Ešte pred ním je to predstavenie Divadla M o 15-tej a Folklórneho súboru Váh o 17-tej (pozri plagát na konci článku).  

„Benefičný koncert som vymyslel sám za výdatnej pomoci mojej opatrovateľky a rodiny. Peniaze získané z neho chcem použiť na rehabilitačný pobyt v medicínskom centre v Piešťanoch,“ ochotne vysvetľuje Púchovčan Roman Vrba, ktorého ťažký zdravotný stav pripútal na invalidný vozík.

„Do svojich 28-mich rokov som žil úplne normálny život. Študoval som, pracoval, založil si rodinu, no potom sa môj život radikálne zmenil. Začal som pociťovať tŕpnutie a slabosť v dolných končatinách. Lekári mi stanovili diagnózu – atrofia malého mozgu, miechy a senzitívnych nervov. V priebehu trinástich rokov sa môj stav natoľko zhoršil, že mi postupne oslabli aj horné končatiny. Sám som sa už nevedel pohybovať, potreboval som invalidný vozík a pomoc druhej osoby pri všetkých bežných činnostiach. Zhoršila sa mi reč, sluch, zrak aj hmat. Dnes bývam sám v centre sociálnych služieb, kde mi zabezpečujú nevyhnutnú 24-hodinovú starostlivosť. V blízkosti žije moja rodina a syn, ktorých mám veľmi rád, ale nemôžem ich navštevovať, pre moje obmedzenia.“

Roman bol viackrát hospitalizovaný a operovaný, má urobené vývody z tenkého aj hrubého
čreva a potrebuje mať pri sebe celodennú asistenciu. „Lekári neurčili príčinu mojej choroby. Neviem, čo mi ešte choroba zoberie, no láska k synovi a túžba vidieť ho rásť ma motivuje nevzdávať sa a snažiť sa zlepšiť môj stav. K tomu mi pomáhajú rehabilitácie v piešťanskom centre ADELI, avšak sú pre mňa finančne náročné. Preto som vďačný za každého darcu, ktorému nie je ľahostajný môj životný príbeh.“

Jeho túžbou je prísť fandiť synovi na hokejový zápas: „Môj syn nepozná ten pocit, že na
jeho zápase fandí jeho otec a mojou túžbou je splniť mu tento obyčajný sen. Na jeho uskutočnenie však potrebujem vás, ktorí ste zdraví a ochotní prispieť mi na liečbu,“ uzatvára Roman Vrba.

Ak chcete Romanovi pomôcť, môžete mu prispieť vami zvolenou sumou na účet Nadácie
ADELI v Tatra banke: SK 72 1100 0000 0029 4201 1730, do správy pre prijímateľa
uveďte Roman Vrba. Všetky získané finančné prostriedky budú použité na Romanovu
rehabilitáciu v ADELI Medical Centre.

Zdroj: nadaciaadeli.sk/roman-vrba/, -tm-