Čo je nové na Čertove?

235

Aj napriek druhej vlne koronakrízy sa na Čertove na prelome mesiacov septembra a októbra rozpútal nevídaný stavebný ruch. K pracovníkom firmy Stavby mostov Slovakia (SMS), ktorí od leta pracujú na stavbe nového mosta č.1936/12, sa pridali aj cestári, ktorí na ceste číslo III/1936 od kilometra 10,03 pri odbočke k chate Čertov (u Táni) smerom na Kohútku v dĺžke 800 bm “vymenili” vrchný asfaltový koberec v celom 6-metrovom šírkovom profile na “poslednom neopravenom úseku” tejto cesty.

V časti Lamže pod taktovkou a v réžii Mareka Martináka sa položil nový asfaltový koberec na miestnej komunikácii od hlavného parkoviska oproti chate Alpina v celkovej dĺžke úsekov cca 540 bm. Po prvej “dvojitej” etape, v ktorej mal tiež prsty, je tak už celá miestna komunikácia od autobusovej zastávky, k vlekom a všetkým chatám s novým asfaltovým kobercom. Tu naozaj treba “zložiť klobúk” a vysoko oceniť a aj poďakovať za aktivitu spomínanému Čertovanovi, ktorý zorganizoval už druhý raz spolufinancovanie medzi chatármi – 18 ich prispelo úctyhodnou sumou 8.700 EUR !!! Obec prispela čiastkou 6.000 EUR a konečne sa prebrali aj v spoločnosti Drevo Liška plus, s.r.o., ktorá prispela sumou 2.000 EUR. Bohužiaľ hotel Javorník a Ski Čertov strčili hlavy do piesku…

A tento pán má “na svedomí” aj ďalšie milé prekvapenie. Keď pri prechádzke po tejto vynovenej ceste vstúpite do lesa pozrite sa doprava a uvidíte už štvrtého a určite najkrajšieho čertovského čerta (made in ČR) z poctivého dubového dreva aj s dvoma čertíčatami. A v talóne má aj ďalšie prekvapenie…

Vedľa autobusovej zastávky firma SMS upravila pozemok využívaný ako zariadenie staveniska a z druhej strany pribudol ďalší, už tretí (?) štýlovo rustikálny poster CHKO Kysuce s informáciami o chránenom území – identifikačný kód územia SKUEV102 Čertov. Ale tých panelov je tam asi už naozaj priveľa. A viete, že Čertov je súčasťou sústavy chránených území členských krajín EÚ NATURA 2000?

Stojí tu aj nový koncový rozvádzač optiky operátora Slovanet, na ktorý sú už pripojené všetky hotely a postupne sú pripájané rodinné domy aj chaty. V úvode spomínané práce na čertovskom moste č.1936/12 finišujú a predpoklad sprejazdnenia v celom šírkovom profile je začiatkom novembra. A isto ste zaregistrovali na výstupe z centrálnej časti obce Lazy p.M.  aj ďalšiu rozbehnutú stavbu – výmenu druhého mostu č.1936/5. No a pokiaľ sa počasie umúdri, chce sa obec ešte  vysporiadať so suchými stromami pri cestách, pokračovať v prečisťovaní priekop  pozdĺž komunikácií. A ak to počasie dovolí, možno začne integrované zberné miesto odpadu pre chatárov nadobúdať dohodnutý cieľový stav.

Pavel Melišík