COVID-19: Na Slovensku 977 potvrdených prípadov, prvý prípad hlási Púchov

345

Na Slovensku pribudlo k 16.4.2020 podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) 114 pacientov s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, laboratóriá vyšetrili spolu 2.967 vzoriek. Celkovo tak evidujeme na Slovensku 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet s negatívnym výsledkom je 33.481.

Podstatná časť nových prípadov ochorenia COVID-19 bola potvrdená v okrese Spišská Nová Ves (38), z toho v 33 prípadoch v rómskej osade v Žehre. Ide o oblasť, kde bol potvrdený komunitný prenos ochorenia. Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, 92 pacientov má podozrenie na toto ochorenie. Na JIS je 7 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Na Slovensku evidujeme ďalšie dve úmrtia pacientov, u ktorých bol potvrdený nový koronavírus. Ministerstvu zdravotníctva SR úmrtia nahlásili nemocnice. Včera zomrela vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimana v Prešove  pacientka s onkologickou diagnózou pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19, hospitalizovaná bola na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s obojstranným zápalom pľúc Včera zomrel ďalší pacient v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Išlo o muža z DSS Pezinok, jeho stav bol počas dňa stabilizovaný, náhle sa ale zhoršil. Napriek enormnej snahe zdravotníkov v nemocnici sa mu, žiaľ, nepodarilo pomôcť. Slovensko tak eviduje spolu 8 úmrtí pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 167 ľudí. Z toho 43 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva Úradu verejného zdravotníctva SR. K dnešnému dňu bolo potvrdených 114 pozitívnych prípadov koronavírusu, otestovalo sa 2967 ľudí.

COVID-19 v Púchove

Mesto Púchov informuje – na základe aktuálneho stanoviska o nových potvrdených prípadoch z RÚVZ v Považskej Bystrici – o prvom pozitívnom prípade v meste Púchov. Potvrdený nositeľ infekcie koronavírus (COVID-19) sa nachádza v karanténnom zariadení APZ v Bratislave (v liečebnom procese), kde pobudne až do času vyliečenia sa – a teda potvrdených 2 negatívnych vzorkách výteru. Infikovaná osoba nebola v úzkom kontakte so žiadnym občanom Púchova. Púchov patril až doteraz medzi štyri posledné slovenské okresy bez potvrdenej nákazy.

Mesto Púchov informuje o oficiálnom spustení testovania na nový koronavírus (COVID-19), ktoré prebehlo po prvýkrát vo štvrtok 16. apríla 2020 v mobilnom odberovom mieste umiestnenom pred NsP Zdravie. Testovanie bude prebiehať vždy v časovom rozpätí 8:00 – 12:00 hod. (počas pracovných dní), pričom bude nutné mať na toto testovanie žiadanku od vášho všeobecného lekára a zavolať na call centrum, alebo – v prípade samoplátcov – mať vopred objednaný termín priamo na call centre 0800 820 010.  Všetky ostatné informácie získate na www.klinickabiochemia.sk.

Zdroj: ÚVZ SR, MsÚ Púchov