Ďalší skvelý výsledok Jakuba Mudráka: V deviatich rokoch majstrom sveta!

525

Španielske mesto Ódena bolo dejiskom svetového šampionátu v cyklotriale. Cyklotrialová federácia BIU tentoraz lokalizovala všetky tri kolá svetového šampionátu na jedno miesto, a tak si jazdci v desiatich kategóriach mohli vyskúšať po vzore motocyklistov „šesťdňovú“.

V nepárne súťažné dni súperili jazdci v elitných, seniorských a juniorských kategóriach, mládež súťažila v párnych dňoch. A práve vtedy mal svoje želiezko v ohni aj cyklotrialový klub zo Záriečia, ktorý do bojov o svetový titul vyslal aktuálneho majstra Európy v kategórii Poussin Jakuba Mudráka.

Deväťročný Jakub Mudrák v úmornej horúčave podal hneď v prvom z troch súťažných dní výborný výkon a svoju konkurenciu doslova prevalcoval, keď zaznamenal len 11 trestných bodov, zatiaľ čo druhý Joshua McParland dvojnásobok a tretí Marc Piquer Rosines až 33 trestných bodov. Jakub si za víťazstvo zapísal do seriálu 25 bodov a dúfal, že podobne sa mu bude dariť aj o dva dni neskôr. Lenže utorňajšia súťaž bola podstatne vyrovnanejšia a Jakubovi Mudrákovi uniklo víťazstvo o jediný bod. McParland tentoraz nazbieral sedem trestných bodov, Jakub o jeden viac a priečky na stupňoch víťazov z nedele si vymenili. Po dvoch kolách tak mali obaja rivali po 45 bodov a bolo zrejmé, že majstrovský rébus rozhodne štvrtkové tretie kolo. Už po prvom prejazde sekcií si Jakub Mudrák vytvoril dobrú východiskovú pozíciu – s piatimi trestnými bodmi viedol, McParland bol druhý, keď nazbieral desať trestných bodov. Angličan druhú jazdu pokazil, pridal ďalších dvanásť trestných bodov a celkovo skončil až tretí. Jakub Mudrák potvrdil svoju suverenitu, k piatim trestným bodom pridal už len šesť a po víťazstve v treťom kole sa stal aj majstrom sveta medzi „pusinkami“.

Slovensko malo na svetovom šampionáte ešte zastúpenie v kategórii Benjamin (Andrej Galovič) a Senior (Tomáš Kalús). Tomášovi Kalúsovi sa medzi seniormi darilo, v troch súťažných dňoch bol dvakrát druhý a raz piaty, porazil kompletnú českú reprezentáciu v tejto kategórii a nestačil iba na Španiela Garciu Furia. Andrej Galovič medzi benjaminmi skončil celkovo deviaty.
Rado Varga